BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Dynamika rastu výroby v potravinárskom priemysle by v období rokov 2003 až 2013 mala byť v porovnaní s celkovou priemyselnou výrobou SR nižšia. Vyplýva to z Rozpracovania zámerov strategického rozvoja priemyslu do roku 2013 ako podklad pre programové dokumenty rozvoja regiónov na úrovni NUTS II, ktorý vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Dynamiku výroby v potravinárstve podľa materiálu po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) pribrzdia produkčné kvóty na výrobu v cukrovaroch a mliekarňach Pozitívny vplyv na dynamiku rozvoja bude mať na druhej strane najmä rast domáceho dopytu a v rámci neho i rast spotreby potravín.
Podľa predpokladov MH sa podstatne zvýši nasýtenosť vnútorného trhu potravinárskymi produktmi tuzemskej výroby. "Prispeje k tomu i masívnejší prienik zahraničného kapitálu aj do ďalších výrobných odborov odvetvia. V súčasnosti je etablovaný predovšetkým v mliekarenskom priemysle, vo výrobe cukru, izoglukózy, šumivých vín a nealkoholických nápojov," uvádza sa v materiály.
Impulzom pre rozvoj odvetvia bude i vyššia ochrana domácich výrobcov vyplývajúca z prevzatia spoločnej obchodnej politiky EÚ. Vo všeobecnosti je totiž úroveň colnej ochrany pri dovozoch agropotravín z EÚ podstatne vyššia ako na Slovensku. "Prevzatím únijných obchodno-politických nástrojov sa colné zaťaženie dovozu agropotravín z tretích krajín v SR zvýši zo súčasných 5,21 % až na 28,35 %," konštatuje sa v materiály. S využitím podpory z EÚ sa tiež rozhodujúca slovenských potravinárskych podnikov vyrovná i s požiadavkami implementácie spoločných hygienických kritérií EÚ. "Časť subjektov však tento proces nezvládne, najmä v priemysle spracovania mäsa, a bezprostredne po vstupe Slovenska do EÚ svoju činnosť ukončí," konštatuje sa v materiály.
Podľa predpokladov rezortu hospodárstva by potravinársky sektor mal v roku 2006 v bežných cenách dosiahnuť tržby na úrovni 162,2 mld. Sk, pričom by potravinárske podniky mali vytvoriť pridanú hodnotu 31,6 mld. Sk. V roku 2010 by tržby v potravinárstve mali predstavovať 208,2 mld. Sk a pridaná hodnota by mala byť 44,8 mld. Sk. V roku 2013 predpokladá MH tržby v potravinárskom sektore na úrovni 239,4 mld. Sk pri vyprodukovanej pridanej hodnote vo výške 55,1 mld. Sk.