BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Indikátor dôvery v priemysle sa v marci tohto roku dostal na úroveň 10 bodov, čo je o šesť percentuálnych bodov menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Spôsobili to najmä menej priaznivé hodnotenia celkového dopytu po produkcii, hodnotu indikátora však ovplyvnili aj optimistickejšie očakávania priemyselnej produkcie a pokles stavu zásob hotových výrobkov. Vyplýva to z výsledkov konjunkturálneho prieskumu v priemysle v marci 2004, ktorý uskutočnil Štatistický úrad SR.
Takmer tretina respondentov považuje trend priemyselnej produkcie v predchádzajúcich troch mesiacoch za rastúci, a to najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, 44 % priemyselných podnikov za nezmenený a 26 % uvádza pokles, a to hlavne podniky vyrábajúce kovy a kovové výrobky. Najpesimistickejšie názory na súčasnú úroveň celkového dopytu uviedli v marci predovšetkým výrobcovia dopravných prostriedkov a podniky s počtom zamestnancov 1 000 a viac. Za dostatočný považujú celkový dopyt takmer dve tretiny respondentov, pričom najväčší podiel týchto odpovedí bol v odvetví výroby obuvi a výrobkov z kože, ale aj vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív. Optimistické vyjadrenia ohľadne dopytu uvádzajú len 3 % priemyselných podnikov, z toho najviac spracovatelia dreva a výrobcovia výrobkov z dreva.
Úroveň dopytu v zahraničí považuje za dostatočnú takmer 60 % priemyselných producentov exportujúcich svoje výrobky do zahraničia. Najväčšími optimistami sú podniky vyrábajúce výrobky z gumy a plastov, nedostatočný zahraničný dopyt pociťuje najmä výroba dopravných prostriedkov. Z hľadiska veľkostnej štruktúry sa najmä veľké podniky priklonili k názoru, že dopyt v zahraničí je z väčšej časti nedostatočný. Súčasné stavy zásob hotových výrobkov v porovnaní s minulým mesiacom klesli o šesť percentuálnych bodov. Najväčší pokles bol v odvetví výroby kovov a kovových výrobkov, kde až 62 % podnikov uviedlo nízke zásoby. Opačný názor má hlavne výroba inde neklasifikovaná, nezmenené zásoby uviedlo 83 % respondentov.
Predpoklad rastu trendu priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch uviedla viac ako polovica priemyselných výrobcov. Najoptimistickejšie sa vyjadrili producenti koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív. Klesajúci trend produkcie bude mať výroba elektrických a optických zariadení. Marcové prognózy na najbližšie trojmesačné obdobie naznačujú rovnomerný rast cien priemyselných výrobkov. Zo skupiny respondentov očakávajúcich rast cien zhruba polovica uvažuje s rovnomerným rastom, tretina predpokladá rýchlejšie tempo a 16 % očakáva pomalšie tempo rastu. O znižovaní cien uvažuje 12 % priemyselných podnikov, a to hlavne výroba koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív.
Očakávania vývoja počtu zamestnancov sú v porovnaní s februárovými pozitívnejšie. So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú najmä podniky spracovania dreva a výroba výrobkov z dreva, viac ako polovica respondentov nepredpokladá zmeny v zamestnanosti a znižovať stavy predpokladá výroba koksu, rafinovaných ropných produktov, jadrových palív, ale aj výroba chemikálií, chemických výrobkov a vlákien.