BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Ceny priemyselných výrobcov SR sa vo februári oproti januáru zvýšili spolu o 0,5 %. Ceny produktov priemyselných výrobcov pre tuzemsko sa pritom zvýšili spolu o 1 %, pri raste cien nerastných surovín o 4 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 1,1 % a produktov priemyselnej výroby o 0,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
V priemyselnej výrobe sa najvýraznejšie zvýšili ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 3,8 %. Ceny chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien vzrástli o 1,6 %, kože a kožených výrobkov o 1,4 %, dopravných prostriedkov o 1 %, dreva a výrobkov z dreva o 0,8 % a potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 0,7 %. Zvýšenie cien v ostatných skupinách výrobkov bolo v intervale od 0,1 % do 0,4 %. Znížili sa len ceny výrobkov inde neklasifikovaných o 0,1 %.
Pokračoval pokles cien produktov priemyselných výrobcov pre export, keď sa znížili o 0,2 %.
V porovnaní s februárom 2003 boli ceny priemyselných výrobcov v úhrne nižšie o 0,8 %. Ceny výrobcov v priemysle pre tuzemsko sa zvýšili spolu o 2,3 %, v tom ceny nerastných surovín o 7,8 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 3,5 % a produktov priemyselnej výroby o 1,1 %.
V priemyselnej výrobe bol najvyšší prírastok cien kože a kožených výrobkov o 3,7 %. Rýchlejšie ako v priemere rástli aj ceny ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 2,5 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 2,4 %, strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 2 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 1,7 %, základných kovov a kovových výrobkov o 1,5 %. Pokračoval pokles cien dopravných zariadení o 0,4 %. Druhý mesiac po sebe klesali ceny dreva a výrobkov z dreva o 3,8 %, výrobkov z gumy a plastov o 3,7 %, celulózy, papiera, výrobkov z papiera, tlačiarenských služieb o 1 %, koksu a rafinérskych ropných produktov o 0,8 %. Ceny produktov priemyselných výrobcov pre export klesli o 4,2 %.
V priemere od začiatku roka ceny priemyselných výrobcov v úhrne pre tuzemsko a export medziročne klesli o 0,1 %. Ceny výrobcov v priemysle pre tuzemsko pritom vzrástli spolu o 3,3 %, pri zvýšení cien nerastných surovín o 6,7 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 5,9 % a produktov priemyselnej výroby o 1,4 %. Ceny produktov pre export klesli o 3,8 %.
Po takmer dvojročnom poklese sa ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne zvýšili. V porovnaní s februárom 2003 vzrástli v úhrne o 2,3 %, v dôsledku rastu cien rastlinných výrobkov o 13,9 %. Ceny živočíšnych výrobkov zostali na minuloročnej úrovni. Vyššia úroveň cien rastlinných výrobkov súvisela s rastom cien všetkých sledovaných druhov. Najvýraznejšie vzrástli ceny zemiakov o 20,7 % a obilnín v priemere o 14,4 %. Ceny strukovín boli vyššie o 9,4 %, zeleniny a ovocia o 3 %, olejnatých semien a plodov o 1,2 %. Ceny nespracovaného tabaku sa znížili o 3,4 %. Na vývoj cien živočíšnych výrobkov vplývali hlavne nižšie ceny jatočných ošípaných o 4,9 %, výrobkov chovu oviec o 3,3 %, rýb o 2,5 %, hovädzieho dobytka a výrobkov z jeho chovu o 1,1 %. Ceny jatočnej hydiny a vajec vzrástli v priemere o 9,4 %.
V priemere od začiatku roka sa ceny poľnohospodárskej produkcie medziročne zvýšili v úhrne o 0,7 %, hlavne vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 11,2 %. Ceny živočíšnych výrobkov sa znížili o 1,5 %.
Ceny stavebných prác podľa odhadu vzrástli vo februári oproti januáru o 0,6 % a v porovnaní s februárom 2003 o 4,6 %. V priemere od začiatku roka boli medziročne vyššie o 4,8 %.