Frankfurt nad Mohanom 29. marca (TASR) - Prudký vzostup cien surovín ohrozuje konjunktúru svetovej ekonomiky. Najdôležitejší index surovín CRB dosiahol v súčasnosti najvyššiu úroveň od roku 1981. Vzhľadom na stúpajúci dopyt po surovinách a slabú ponuku očakávajú experti, na ktorých sa obrátil nemecký denník Handelsblatt, že rast cien surovín bude pokračovať. Tento vývoj môže obmedziť tempo hospodárskeho rastu aj v Nemecku.
Od októbra 2001 zdražela ropa, uhlie, zemný plyn, meď, nikel, olovo a vzácne kovy v priemere o 55 %. Očakáva sa, že rast cien surovín v tomto hospodárskom cykle bude podstatne vyšší ako v predchádzajúcich cykloch.
Závažné je aj to, že hlavní producenti surovín, medzi ktorými sú Rusko, Kanada a Austrália, v poslednom čase neohlásili nijaký významný objav nových ložísk nerastov a palív. Výdavky na prieskum surovín a sprístupnenie ich ložísk klesli na najnižšiu úroveň od 70. rokov minulého storočia. Vyplýva to z výpočtov americkej investičnej banky Goldman Sachs. Aj preto dochádza k tomu, že priepasť medzi vysokým dopytom a slabou ponukou je čoraz širšia.
Rast cien surovín na svetovom trhu je vyvolaný aj vysokým dopytom po nich v Číne. Krajina sa stala z jej čistého exportéra veľkým dovozcom surovín. Čína podľa banky J. P. Morgan v súčasnosti už spotrebúva 25 % priemyselných kovov z ich celosvetovej produkcie. Švédska banka SEB uvádza, že v dôsledku čínskeho dopytu sa svetový trh s priemyselnými surovinami neupokojí ani v nasledujúcich rokoch.
Ďalším dôvodom, prečo ceny surovín rastú, je aj správanie mnohých firiem v USA a Európe. V období zmiernenia až stagnácie svetovej ekonomiky sa vo veľkom zbavovali zásob kovov a iných materiálov a teraz, keď sa črtá rast hospodárstva, z obavy, že ich bude nedostatok, ich znovu vo veľkom nakupujú.
Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.