Dubnica nad Váhom 23. októbra (TASR) - Firma Hermes, a. s., Dubnica nad Váhom nikdy neuskutočnila ani nesprostredkovala obchod do Sudánu. Uviedol to dnes riaditeľ firmy Dušan Herda v reakcii na článok, uverejnený v nemeckom denníku Handelsblatt.
Podľa denníka mala firma Hermes v decembri 1998 dodať náklad výbušnín do Čadu, ale lietadlo zmenilo trasu a pristálo v Sudáne, na ktorý bolo v tom čase uvalené embargo USA a EÚ na dodávky zbraní. Sudán je považovaný za jedno z centier teroristickej siete Usámu bin Ládina.
D. Herda pre TASR uviedol, že firma Hermes mala licenciu na vývoz munície do Čadu a tento tovar aj riadne odovzdala na letisku v Bratislave zákazníkovi, ktorý si dopravu zabezpečoval sám. "Aktom odovzdania tovaru na letisku sa naša povinnosť voči zákazníkovi skončila. O údajnom transporte nevieme," konštatoval D. Herda, podľa ktorého dopravca bol zákazníkom Hermesu a sám musí niesť zodpovednosť voči medzinárodným inštitúciám. Riaditeľ Hermesu odmietol uviesť, s ktorými africkými krajinami od roku 1998 firma obchodovala, pretože je to predmetom obchodného tajomstva. Zdôraznil, že všetky obchody boli realizované v zmysle zákona.
D. Herda považuje za poľutovaniahodné, že sa vyrobila kampaň proti slovenskej firme na základe novinového článku, prebratého zo zahraničnej tlače. Médiá sa pritom podľa jeho slov nepokúsili zistiť, či bolo Slovensko oficiálne za posledné štyri roky obvinené z nelegálneho vývozu zbraní do embargovaných krajín na pôde OSN, EÚ alebo vo Wassenaarskom zoskupení. Rovnako nik nepreveroval, kto je Brian Johnson-Thomas, o ktorého informácie sa denník Handelsblatt opiera, tvrdí D. Herda. Tento muž navštívil firmu Hermes v auguste 1999, kde mu podľa riaditeľa celú záležitosť vysvetlili a vystavili potvrdenie, že spoločnosť dodávala tovar podľa medzinárodných pravidiel. "Menovaný sa ani v našej spoločnosti, ani slovenským orgánom neprezentoval ako splnomocnenec OSN, pretože bol novinárom, ktorý pátral po ilegálnych obchodoch so zbraňami samostatne," uviedol D. Herda. Ako ďalej povedal, v tom čase zo strany OSN na dodávky zbraní do Sudánu embargo uvalené nebolo. Pozastavil sa aj nad tým, že Slovenskej republike ako členskému štátu OSN nebola zaslaná správa o výsledkoch vyšetrovania.
Podľa denníka Handelsblatt zbrojní inšpektori zistili, že prinajmenšom v rokoch 1998 a 1999 bolo viac podobných slovenských dodávok vojenského tovaru. Stopy vraj vedú do zoskupenia firiem Hermes a slovenskej charterovej spoločnosti Slovtrans Air, ktorá by mala zodpovedať za dopravu zbrojárskych materiálov.
D. Herda konštatoval, že takéto nepravdivé informácie spôsobujú Hermesu ekonomickú ujmu a poškodzujú dobré meno firmy, zamestnancov aj ich rodinných príslušníkov.