Bratislava 4. apríla (TASR) - Výsledok referenda povedie podľa analytikov k silnejúcim tlakom na posilnenie domácej meny. Finančný trh podľa nich neúspešnosť referenda očakával, veľký rozruch tak medzi investormi nenastane.
"Očakávať môžeme ďalšie posilňovanie kurzu koruny, testovanie historických úrovní a rýchle prelomenie hranice 40,000 SKK/EUR," konštatoval Miroslav Šmál z Poštovej banky. Z dôvodu stále vysokého úrokového diferenciálu bude kurz koruny podľa neho smerovať k historicky najsilnejším hodnotám, čo však môže byť krátkodobo zastavené intervenciami NBS, alebo i ďalším znižovaním kľúčových úrokových sadzieb.
"Neúspešné referendum je pre zahraničných investorov signál na sústredenie príkazov na nákup domácej meny, čo povedie k jej ďalšiemu posilneniu," domnieva si tiež analytik ČSOB Marek Gábriš. Podľa neho neúspešné referendum indikuje, že vláda zotrvá a nepríde k výraznejšej zmene v hospodárskej politike štátu. "Či budú reformy pokračovať rovnakým tempom ako doteraz je otázne. Po sociálnych nepokojoch nastal totiž ústup v oblasti reforiem," dodal Gábriš.
Podľa Róberta Pregu nebude mať výsledok referenda hospodársky dopad na vývoj ekonomiky, pretože "ide o politickú záležitosť" a preto výraznejším spôsobom do vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) nezasiahne.
"Z pohľadu investorov aj napriek konaniu samotného referenda bude pozitívnym signálom jeho neúspech a udržanie pozitívneho smeru ekonomiky a dokončenie nevyhnutných reforiem," dodal Šmál. Slovenská ekonomika je podľa neho vo veľkej miere závislá práve od dôvery zahraničia a zahraničných investorov, ktorí sú zdrojom nielen kapitálu, know-how, ale predovšetkým pracovných miest a príjmov pre obyvateľstvo je stabilita vlády. Preto je jej proreformná orientácia ešte o to dôležitejšia a vážnejšia.