Na slovenských dedinách, hlavne v staršej zástavbe, môžete ľahko natrafiť na dlhý, ale úzky pozemok so šírkou od 9 do 12 metrov. Aj keď zákon umožňuje v stiesnených pomeroch umiestniť stavbu až na hranicu pozemku (ak s tým súhlasí sused), na úzkom pozemku môžete umiestniť iba dom, ktorý má všetky priestory zoradené za sebou. Ak chcete prízemný dom, zmestí sa doň kuchyňa, obývačka a jedna spálňa s hygienickým zázemím. Pri podkrovnom dome tam môžu byť dve či tri spálne. Na úzkom pozemku je problematické parkovanie či umiestnenie garáže.
Pozemok so šírkou 12 až 18 metrov je vhodný na dvojpodlažný dom, ktorý má miestnosti usporiadané vedľa seba. Dostatočne presvetlený a preslnený bude však iba z dvoch strán (zvyčajne od ulice a z dvora). Ak by ste chceli mať z bočnej strany domu garáž, ani táto šírka nestačí.
Optimálna šírka pozemku na rodinný dom je okolo 20 metrov, jeho dĺžka by mala byť 25 až 30 metrov. Takéto pozemky môžete nájsť na okrajoch sídiel, kde sa predávajú nové stavebné parcely. Pri plánoch na výstavbu prízemného domu - bungalovu, by ste sa mali zaujímať o pozemky aspoň týchto rozmerov, ak nie o väčšie. Tento typ domu totiž nezaberá väčšiu zastavanú plochu, ale na jeho preslnenie a presvetlenie potrebujete okná orientované minimálne na tri svetové strany. Je to daň za to, že takýto dom poskytuje pohodlný a bezbariérový prístup do všetkých častí a vyžaduje nižšie náklady na stropnú a strešnú konštrukciu.
Čo hovoria predpisy
Nazrime teraz do stavebnej legislatívy. Z vyhlášky, ktorou sa upravujú všeobecné technické požiadavky na výstavbu, vyplýva, že za bežných podmienok má byť stavba umiestnená minimálne dva metre od spoločnej hranice so susedným pozemkom, ale priestor medzi domami má byť aspoň sedem metrov. Ak v protiľahlých stenách domov nie sú okná z obytných miestnosti, táto vzdialenosť sa môže v stiesnených podmienkach znížiť na štyri metre. Odstup priečelia budovy, na ktorom sú okná z obytných miestností, od komunikácie by mal byť najmenej tri metre.
Keďže ulica je priestor spoločný pre všetkých, v určitých prípadoch môžu byť pre konkrétnu lokalitu miestnymi úradmi odsúhlasené aj ďalšie podmienky. Individuálne podmienky, nazývané regulatívy, sa presne stanovujú pri vypracovaní urbanistickej štúdie a jej odsúhlasení miestnym zastupiteľstvom, alebo pri vydaní spoločného územného rozhodnutia na výstavbu rodinných domov. V niektorých prípadoch môžu byť zachytené aj v územnom pláne obce. Ide o podmienky, ktoré hovoria napríklad o tom, aký typ zástavby je plánovaný pre konkrétnu ulicu, kde bude stavebná čiara, aký je určený tvar strechy alebo maximálna výška umiestnenia objektu nad terénom. Pri rozhodovaní, či je daný pozemok vhodný pre vaše zámery, je dobre zistiť si tieto podmienky – najlepšie na príslušnom stavebnom úrade.
Ako umiestniť dom
Na umiestnenie a výber domu majú výrazný vplyv svetové strany a možnosti preslnenia. Každý priestor má totiž iné nároky. Spálne je vhodné orientovať na východ, obytné priestory od juhovýchodu až po juhozápad, kúpeľňa a kuchyňa môžu byť v severnej časti domu. Ďalej je vhodné zvážiť aj možnosť výhľadu z kuchyne alebo obývacej izby na prístup na pozemok i to, ako sa využije jedna z najväčších výhod komfortného bývania v dome oproti bývaniu v byte, a tým je prepojenie interiéru s exteriérom.
Pri zvažovaní týchto súvislosti zistíte, či je lepšie dom ,,posunúť“ bližšie k určitej strane pozemku, k ceste, alebo naopak, postaviť ho od nej čo najďalej. Je vhodné, ak časť dvora, určená na pobyt vonku, zaistí dostatočnú intimitu, a zároveň je dostatočne preslnená a prepojená s obytnou časťou domu, prípadne s kuchyňou. Preslnenie terasy nie je nevyhnutnou podmienkou. Tieň na terase môže byť počas horúcich letných dní prínosom. Dôležité však je, aby boli v dome preslnené obytné miestnosti. Okrem prozaických dôvodov, ako je napríklad úspora na kúrení, ide aj o optickú a psychickú pohodu v miestnosti. Ak by bolo slnka priveľa, dnešný trh ponúka široké možnosti zatemnenia, horšie by to bolo naopak, ak by nám slnko chýbalo.
Pri úvahách o umiestnení domu na pozemku je dobré zvážiť alebo naplánovať, aké iné objekty a funkcie sa budú v budúcnosti na pozemku nachádzať. Ak plánujete samostatnú garáž alebo ďalšie objekty, je dobre premyslieť si ich umiestnenie a požiadať o stavebné povolenie naraz spolu s domom. Hoci sa budú stavať alebo dokončovať postupne, ušetríte si čas, množstvo vybavovania a poplatky.
Neskôr môže k domu pribudnúť ešte kôlňa, prístrešok na auto či iná drobná stavba, na ktoré netreba stavebné povolenie, ale postačí splnenie ohlasovacej povinnosti. Bola by škoda, ak by na ne chýbal priestor.
Ing. arch. Blažej Babík
Ateliér Nová doba, Bratislava atelier@novadoba.sk