BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Výšku percentuálnej sadzby štátnej prémie pri stavebnom sporení stanoví vzorec, ktorý je súčasťou novely zákona o stavebnom sporení. Novelu na pripomienkové konanie predkladá Ministerstvo financií SR. Vzorec na výpočet výšky štátnej prémie sa odvodzuje od požadovanej výnosnosti stavebného sporenia pri úročení vkladov vo výške 2 %.
Výška štátnej prémie sa vypočíta ako podiel referenčnej sadzby upravenej o stanovené jednopercentné zvýhodnenie a korigovanej o 0,018 a konštanty 0,3. Novela zákona o stavebnom sporení definuje referenčnú sadzbu ako jednoduchý aritmetický priemer výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov (ŠD) tvoriacich bázu dlhopisového indexu SDX Burzy cenných papierov v Bratislave. Priemer sa vypočíta za rozhodujúce obdobie, za ktoré sa považuje obdobie od 1. júla predchádzajúceho kalendárneho roka do 30. júna nasledujúceho roka. Novela zároveň stanovuje jednopercentné zvýhodnenie stavebného sporenia oproti referenčnej sadzbe.
Ako sa uvádza v dôvodovej správe, vývoj výnosu do splatnosti štátnych dlhopisov je relatívne stabilný, hoci z hľadiska zblíženia SR s Európskou úniou po vstupe je možné očakávať klesajúci trend. Výhodou indexu SDX je jeho použitie ako benchmark pre korunové dlhopisové fondy, jeho aktuálna trhová sadzba je zverejňovaná denne, je pomerne stabilná na základe veľkého objemu obchodovaných ŠD, ktorých priemerná splatnosť je približne 3,5 roka a je málo ovplyvniteľný krátkodobými zmenami úrokových sadzieb na finančnom trhu z dôvodu výkonu menovej politiky Národnej banky Slovenska. Ak táto sadzba nebude dostupná, alternatívou je 12-mesačný BRIBOR.
Novela zákona rozširuje možnosť poskytovania úverov za komerčných podmienok z dočasne voľných zdrojov fondu stavebného sporenia aj právnickým osobám na novú výstavbu. Právnická osoba spláca počas výstavby len úroky z takto poskytnutého úveru bez nutnosti povinného sporenia počas výstavby, kedy je finančná náročnosť a zaťaženosť pre stavebníka najvyššia. Právnická osoba je povinná prednostne splatiť úver z finančných prostriedkov získaných predajom bytu, bytového domu alebo jeho časti. Ide teda o stavebné úvery s lehotou splatnosti naviazanou na lehotu výstavby bytového objektu. Návrh si nevyžaduje dodatočné náklady zo štátneho rozpočtu, nakoľko právnické osoby nemajú nárok na štátnu prémiu.
Novela prenáša kompetencie v oblasti návrhu celkového objemu prostriedkov určených na štátnu prémiu, ako aj v jej vyplácaní na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. Zároveň rozširuje možnosť stavebných sporiteľní obchodovať s finančnými produktmi peňažného a kapitálového trhu.
Štátna prémia k stavebnému sporeniu sa menila už niekoľkokrát, pričom klesla z pôvodných 6 000 Sk na súčasných 2 500 Sk a každoročne jej výšku upravuje zákon o štátnom rozpočte. Od 1. januára 2004 je štátna prémia stanovená ako 15 % z vymeriavacieho základu v maximálnej výške 16 667 Sk, čo predstavuje maximálnu štátnu prémiu na úrovni 2 500 Sk.