Bratislava 25. apríla (TASR) - Žiadateľom o dôchodkovú dávku, ktorým čakanie na rozhodnutie Sociálnej poisťovne (SP) v predmetnej veci spôsobuje závažné finančné problémy, môže Sociálna poisťovňa na ich zmiernenie v odôvodnených prípadoch vyplatiť preddavok.
"Občania môžu v nevyhnutnom prípade osloviť príslušnú pobočku poisťovne, ktorá na túto skutočnosť upozorní ústredie," uviedla Adela Štrpková, poverená výkonom funkcie riaditeľky odboru komunikácie s verejnosťou a hovorkyne Sociálnej poisťovne v súvislosti s častými otázkami verejnosti, týkajúcimi sa vybavovania žiadostí o dôchodkové dávky.
Ak by žiadateľ v čase spísania žiadosti o dôchodok avizoval svoju hmotnú núdzu, pobočka Sociálnej poisťovne mu vydá potvrdenie o jej podaní, ktoré treba priložiť k prípadnej žiadosti o dávku v hmotnej núdzi uplatňovanej na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. "V takom prípade, za predpokladu neskoršieho priznania dôchodku, dôjde k následnému zúčtovaniu týchto dávok v súlade so zákonom," vysvetlila Štrpková.
Situácia, ktorá vznikla meškaním vo vybavovaní žiadostí o dôchodok, by sa podľa podpredsedu Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Michala Horvátha mala stabilizovať do dvoch mesiacov.
Sociálna poisťovňa by mala podľa zákona o sociálnom poistení rozhodnúť o dôchodku do 60 dní od začatia konania, v mimoriadne zložitých prípadoch do 90 dní. Za deň začatia konania zákon považuje deň, v ktorom bola žiadosť o dávku v príslušnej pobočke spísaná, vytlačená z počítača a podpísaná žiadateľom. Prax v pobočkách ukazuje, že žiadateľom pri podávaní žiadostí často chýbajú kompletné doklady o dobách zamestnania, o náhradných dobách a o zaradení do evidencie občanov hľadajúcich zamestnanie. V takýchto prípadoch sa konanie prerušuje, lehota neplynie, pričom k jej obnoveniu dôjde, až keď žiadateľ predloží dôkazy, rozhodujúce pre posúdenie nároku na dôchodok.
Od začiatku roku do konca marca zaevidovala Sociálna poisťovňa vyše 23 000 žiadostí o dôchodkové dávky, čo je takmer dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu po minulé roky. Dôvod je podľa Štrpkovej ten, že mnohí občania, ktorí splnili nároky na starobný dôchodok do 31. decembra 2003, v očakávaní vyššej sumy dôchodku požiadali o dôchodok až v roku 2004 podľa nového zákona. Ďalší, ktorí si neboli istí výškou dôchodku, ale tiež splnili podmienky nároku, využili možnosť dať si vypočítať dôchodok dvoma spôsobmi a získať výhodnejší dôchodok. Vo väčšom počte, ako sa predpokladalo, využilo veľa občanov aj možnosť požiadať o odchod do predčasného starobného dôchodku.
Aj napriek mimoriadnym opatreniam, spočívajúcim v práci na dve zmeny, nie je v silách Sociálnej poisťovne vybaviť všetky žiadosti o dôchodkové dávky v zákonom stanovenej lehote. Situáciu značne skomplikovalo aj zvyšovanie dôchodkov od 1. februára 2004, keď sa vybavovanie žiadostí muselo načas prerušiť.