Washington 28. apríla (TASR) - Slovensko je podľa Svetovej banky reformným lídrom v regióne. Udržuje si hospodársky rast na úrovni 4 %, ťahaný najmä exportom, čo začína pomaly znižovať mieru inflácie. Tá je však stále na vysokej hodnote nad 16 %. Uvádza sa to v 1. štvrťročnej správe Svetovej banky o vstupe nových členov do EÚ, v ktorej hodnotí Česko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Poľsko.
Ako ďalej SB uvádza, jadrová inflácia v SR zostáva nízka, aj keď zvyšovanie administratívnych cien a nepriamych daní udržiavajú index spotrebiteľských cien na vyššej úrovni. Fiškálny deficit v roku 2003 v krajine klesol podľa metodiky ESA 95 na 3,6 % HDP, čím prekonal všetky plány i očakávania. Zaviedla sa daňová reforma, ako aj reformy výdavkovej stránky štátneho rozpočtu, najmä racionalizácia systému sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti.
Úspech ôsmich krajín pristupujúcich k Európskej únii 1. mája 2004 bude závisieť od politík, ktoré budú uplatňovať. Väčšina krajín v regióne musí bojovať s vysokou nezamestnanosťou a všeobecnou nespokojnosťou voličov, uvádza sa v správe. Rast reálneho HDP v skupine ôsmich krajín dosahoval v rokoch 2001 a 2002 priemerne 2,5 %, v roku 2003 niečo nad 3 % a v tomto roku je projektovaný na 4 %. Pobaltské štáty dosahovali v rokoch 2001 - 2003 najvyššie prírastky s hodnotou okolo 6 %. Rast v krajinách V4 bol podporený exportom a silnejšou domácou spotrebou, s hodnotou 2,5 % bol však nižší ako v pobaltských štátoch. V rokoch 2004 až 2006 má ekonomický rast ostať silný, hoci v niektorých krajinách je verejná a súkromná spotreba podporovaná expanzívnou fiškálnou politikou a rýchlym rastom reálnych miezd. Vo všetkých hodnotených oblastiach žiadna krajina svojím výkonom výrazne neprevyšuje ostatné.
V znižovaní pretrvávajúcej chudoby a sociálneho vylúčenia, obzvlášť vo vidieckych oblastiach, sa podľa SB nedosiahol dostatočný pokrok.
Štrukturálne reformy a integrácia v EÚ by mali v strednodobom horizonte podporiť rast, oživenie externého dopytu bude pravdepodobne slabšie. Slabá fiškálna pozícia niektorých krajín môže byť ešte zhoršená vplyvom výdavkových tlakov súvisiacich so vstupom do EÚ a demografických tlakov v dôsledku príliš štedrých sociálnych dávok.
Informovala o tom Svetová banka na svojej internetovej stránke.