Praha 29. apríla (TASR) - Vďaka predaju českého Unipetrolu poľskej firme PKN Orlen sa Andrej Babiš na rebríčku najvýznamnejších českých podnikateľov posunie zasa smerom hore. Jeho firma Agrofert, ktorá je 9. najväčšou výrobnou skupinou v krajine, totiž chystá od PKN Orlen kúpiť podstatnú časť Unipetrolu.
Predbežná dohoda, ktorú Babiš s poľskou firmou uzatvoril vlani na jeseň, podľa dostupných informácií hovorí o tom, že Agrofert by mal získať minimálne časť Chemopetrolu Litvínov a Kaučuk Kralupy z holdingu Unipetrol.
Sám Babiš dohody s PKN Orlen nechce prezrádzať. "Zatiaľ nebudem privatizáciu Unipetrolu komentovať," povedal.
Predaj Unipetrolu síce v stredu posvätila vláda ČR, to isté ale ešte musí urobiť Európska komisia (EK). Až po jej súhlase zrejme bude poľská spoločnosť dolaďovať predbežné dohody, ktoré uzatvorila s Agrofertom a tiež ropnou firmou Conoco.
Posilnenie Agrofertu o niektoré firmy z Unipetrolu môže výrazne podporiť aj pozíciu jeho podnikania v iných oboroch. "Môže to pomôcť pri rokovaniach s bankami a trebárs aj pri prenikaní na zahraničné trhy," potvrdil predseda predstavenstva Kosteleckých údenín Jan Boček. Práve do tejto firmy Babiš nedávno tiež vstúpil a porazil pritom konkurenciu - holding Agrotrade a spoločnosť Agropol.
Skupinu Agrofert tvoria viac než tri desiatky firiem. Už teraz do nej patrí niekoľko chemičiek, napríklad Aliachem, a mäsokombinátov. Obchoduje tiež s pohonnými látkami a vykurovacími olejmi, priemyselnými hnojivami, poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami. Agrofert vlani zvýšil oproti predchádzajúcemu roku tržby aj zisk. Jeho tržby dosiahli 66 miliárd Kč (v prepočte asi 81,38 miliardy Sk), teda o 5 miliárd Kč viac ako v roku 2002. Zisk vzrástol o viac ako 1 miliardu Kč na 2,5 miliardy Kč.
Andrej Babiš, český veľkopodnikateľ slovenského pôvodu, začínal svoju kariéru v zahraničnom obchode podobne ako napríklad skupina majiteľov Třineckých železiarní alebo vlastník Čedoku Jiří Šimáně. Svoje impérium buduje tak razantne, že sa nevyhol pozornosti polície. O jeho podnikanie sa zaujímala hneď niekoľkokrát, najďalej sa dostala pri vyšetrovaní okolností, za ktorých Babiš ovládol spoločnosť Lovchemie. Nakoniec ale polícia kauzu odložila. Aj to má Babiš spoločné s niektorými ďalšími špičkami súčasných podnikateľov.
Podobne ako on na tom sú alebo boli aj ďalšie silné skupiny, napríklad česko-slovenská Penta a jej šéf Marek Dospiva alebo majitelia ostravských OKD. S vplyvnými ľuďmi českého podnikateľského sveta má spoločné i to, že dobre vychádza s politikmi. Blízko má najmä k vicepremiérovi Stanislavovi Grossovi. Sám Babiš však vždy zdôrazňuje, že nie je majiteľom, ale akcionárom Agrofertu. A považuje sa viac za obchodníka ako podnikateľa. Až do jari minulého roka mal Agrofert dvoch akcionárov - Babiša a švajčiarsku skupinu Amevropa. Tá z Agrofertu odišla.
Babiš sa o Unipetrol zaujímal už skôr. Súťaž oň tiež vyhral. V decembri 2001 mu Zemanova vláda chcela štátny podiel v Unipetrole predať zhruba za 11,7 miliardy Kč. Napriek tomu, že jeden z ďalších záujemcov britská Rotch Energy ponúkla za holding 14,5 miliardy Kč.
Na správu o tom, že vláda ČR predá Unipetrol, zareagoval trh veľmi negatívne, akcie Unipetrolu sa doslova strmhlav zrútili. Kúpu Unipetrolu si Agrofert nakoniec rozmyslel.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,233 SKK)