Novozaložené pozemkové úrady totiž za prvé štyri mesiace dostali od občanov z celej krajiny viac ako 3 210 žiadostí o navrátenie pôdy, z čoho napríklad až 403 žiadostí prišlo na spišskonovoveský obvodný pozemkový úrad zahŕňajúci okresy Spišská Nová Ves a Gelnica. Obdobne až 177 žiadostí podali ľudia z okresov Michalovce a Sobrance a 156 žiadostí z okresov Prešov a Sabinov.
Nepotvrdzuje sa tak kritika vyslovovaná pri vlaňajšom presadzovaní opätovného otvárania reštitúcií, že Strana maďarskej koalície (SMK) to cez svojho rezortného ministra pôdohospodárstva pretláča len za účelom navrátenia čo najväčších plôch pôdy do rúk maďarskej menšiny na juhu krajiny. Ako vyplýva zo sumárnych informácií napríklad obvodné pozemkové úrady z Nových Zámkov, Dunajskej Stredy či Galanty zatiaľ od občanov evidujú len 70 až 80 žiadostí a na komárňanskom úrade je ich zatiaľ tiež len 50.
Celkovo pozemkové úrady z Košického kraja evidujú 773 žiadostí, z Prešovského kraja 413, z banskobystrického 213, zo žilinského 413, z nitrianskeho 338, z trenčianskeho 357, z trnavského 281 a napokon ľudia z Bratislavského kraja podali 411 žiadostí keď hlavne Bratislavčania ich podali až 250.
Občania Slovenska, ktorí nestihli do záveru roka 1992 uplatniť svoje reštitučne nároky si o navrátenie svojich poľnohospodárskych či lesných pozemkov mohli začať podávať nové žiadosti znovu už od začiatku januára tohto roka. Umožnil im to nový zákon o navrátení vlastníctva k pozemkom prijatý vlani.
Pokiaľ im ale tieto úrady nebudú môcť vydať ich pôvodné pozemky, na ktorých už medzitým môžu byť zriadené cintoríny, športové zariadenia či šľachtiteľské plochy, žiadosti budú posunuté Slovenskému pozemkovému fondu (SPF). Fond potom občanom ponúkne náhradné pozemky podľa ich výberu, alebo môžu od štátu získať aj finančnú náhradu. Na vydávanie náhradných pozemkov môže SPF využiť štátnu pôdu a finančné reštitúcie fond môže pokryť zo svojho dlhšie vytváraného rezervného fondu.
SPF dnes ešte stále eviduje viac ako 578 000 hektárov (ha) pôdy so zatiaľ nezisteným vlastníkom, čo je takmer štvrtina všetkej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. V doterajšom reštitučnom procese bolo vrátených takmer 318 000 ha pôvodných a viac 22 200 ha náhradných pozemkov. Finančné náhrady boli vyplatené v objeme 801 miliónov Sk. Okrem toho ale nie je z prvej vlny reštitúcií naplnených aj ďalších takmer 2 800 ukončených rozhodnutí.
S pôdou neznámych vlastníkov sa štát v konečnom dôsledku vysporiada po ukončení roku 2005 tak, že stále nevysporiadaná pôda prejde do správy a neskôr aj do vlastníctva obcí. Štát si ponechá iba tú pôdu neznámych vlastníkov, ktorú bude potrebovať na výstavbu objektov či infraštruktúry celospoločenského významu. Obce budú môcť novú pôdu od roku 2006 prenajímať a po desiatich rokoch ju už budú môcť aj odpredať a založiť.