BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Okresný súd Bratislava I. vo štvrtok znova odročil spor medzi Devín bankou a Ministerstvom financií SR (MF) o uplatnení si vzájomných pohľadávok. Tentokrát sudkyňa odročila pojednávanie na neurčito, pričom dôvodom bol vstup vedľajšieho účastníka do sporu. So vstupom správcu konkurznej podstaty firmy Apis, bývalého najväčšieho akcionára Devín banky, však právni zástupcovia oboch strán nesúhlasili a do siedmich dní majú písomne uviesť svoje dôvody.
"Firma Apis vykonávala tie činnosti, ktoré nemohla vykonávať banková inštitúcia, pretože nemala v náplni obchod s tovarmi," skonštatoval správca Apis Ján Mravec. Devín banka je v súčasnosti konkurzným veriteľom Apisu, na druhej strane aj Apis si ešte v čase keď nebol naňho vyhlásený konkurz prihlásil pohľadávku voči Devín banke. "Je právom hlavných účastníkov konania požiadať súd, aby nepripustil správcu v konaní," uviedol konkurzný správca Apisu. Ako dodal, je to pochopiteľné na strane odporcu, teda MF, ale pozoruhodné zo strany navrhovateľov. "Práve ja ako vedľajší účastník som sa pripojil k navrhovateľom, aby žalobe súd vyhovel," skonštatoval Mravec. Právni zástupcovia úpadcu Devín banky vo štvrtok zároveň požiadali, aby súd vypočul dvoch nových svedkov. "Sú listinné dôkazy o tom, že deblokácie mala vykonávať spoločnosť Wili holding, kde boli navrhovaní svedkovia konateľmi," uviedol po pojednávaní konkurzný správca banky Radoslav Hajdúch.
Devín banka zažalovala pred piatimi rokmi MF za nesplnenie záväzku vyplatiť jej dohodnutú odmenu za deblokácie ruského dlhu vo výške 2,5 mld. Sk. Odvolávala sa pri tom na zmluvu, ktorú v súvislosti s deblokovaním ruského dlhu s ministerstvom uzavrela. Za splnenie úlohy v súlade s dohodnutými podmienkami mala banka od MF dostať odmenu. "Podľa listín, ktoré sme našli v Devín banke nám vychádza, že došlo k plneniu mandátnej dohody," uviedol ešte po februárovom pojednávaní Hajdúch. Vzhľadom na to, že správca nemal k dispozícii ešte ďalšie listiny, jeho právny zástupca predvolal svedkov, ktorí môžu objasniť, či sa deblokácie uskutočnili alebo nie. Na štvrtkové pojednávanie sa nedostavili zo štyroch svedkov dvaja, ktorí sa ospravedlnili pre práceneschopnosť.
Podľa právneho zástupcu MF Allana Böhma Devín banka nikdy nárok na vyplatenie deblokačnej odmeny nemala. MF už viackrát deklarovalo, prečo nemá Devín banka a v súčasnosti ani konkurzná podstata nárok na peniaze od štátu. Devín banka totiž podľa Böhma nevykonala smerom k deblokácii absolútne nič, aby si nárokovala na 2,5 mld. Sk. Činnosti vykonávala podľa neho SR, resp. jej orgány, ktoré smerovali k zníženiu zadlženosti Ruskej federácie voči SR. Zmluva je podľa Böhma v rozpore so zákonom.
Ruská federácia mala splátkový kalendár, ten si plnila a Devín banka mala podľa znenia zmluvy zabezpečiť jeho urýchlenie. Avšak to podľa Böhma nielenže nezabezpečila, ale jednoducho Ruská federácia nesplnila ani ten splátkový kalendár, ktorý sa zaviazala. Ak by však správca Devín banky zo sporu napokon niečo vysúdil, peniaze by boli určené pre veriteľov Devín banky. Správca konkurznej podstaty by sa však podľa Böhma mal naopak zaoberať dlhom banky voči štátu, ktorý vyplýva z nesplnenia tejto zmluvy. Najväčšími veriteľmi skrachovanej Devín banky sú Fond ochrany vkladov (FOV) a Ministerstvo financií SR, s ktorým sa paradoxne banka súdi.