Bratislava 7. mája (TASR) - Pokles práceneschopnosti na Slovensku, za ktorým stoja nové pravidlá v oblasti nemocenského poistenia, a zníženie výdavkov Sociálnej poisťovne (SP) na tieto dávky, vytvára priestor na redukciu odvodového zaťaženia.
"Ministerstvo (práce) môže reálne uvažovať o potenciálnom znížení miery odvodových povinností či už zamestnávateľov alebo zamestnancov. Zo súčasných 1,4 % by tá ambícia mohla oscilovať okolo 1 %," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede predseda Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne (SP) František Halmeš, ktorý tak potvrdil nedávne vyjadrenia ministra práce Ľudovíta Kaníka o možnom znižovaní odvodovej sadzby na nemocenské, prípadne aj invalidné poistenie.
Ako priblížil Halmeš, v tomto roku sa pravdepodobne naplní rozpočtový predpoklad o priemerne 4,25-% miere dočasnej práceneschopnosti (PN) a do budúceho roka poisťovňa počíta s jej znížením o ďalší percentuálny bod.
Za prvé tri mesiace platnosti novej legislatívy, v rámci ktorej hradí prvých desať dní PN zamestnávateľ, sa jej miera podľa Halmeša výrazne zredukovala. Zatiaľ čo v marci minulého roka predstavovala 6,76 %, v rovnakom mesiaci tohto roka sa znížila skoro o polovicu na približne 4 %. "Podobný medziročný pokles o 20, respektíve 30 %, sme zaznamenali aj v januári a vo februári," priblížil ďalej Halmeš. Ešte markantnejšie sa podľa neho tento trend prejavuje na ukazovateli priemerného denného stavu práceneschopných, kde v štatistikách došlo k poklesu zo 140 000 v marci minulého roka na tohtoročných necelých 80 000. Oproti roku 1999, kedy bola situácia najhoršia, bol dokonca tohtoročný marcový počet ľudí, ktorí pre chorobu alebo úraz denne chýbali v zamestnaní, len polovičný.
Ako ďalej podotkol Halmeš, stále sa však prejavujú veľké medziregionálne rozdiely, keď v Bratislavskom kraji dosahuje priemerná PN 2 % a v Prešovskom až 6,14 %. SP sa preto rozhodla v okresoch, kde PN-ky výrazne presahujú priemer, vykonať kontrolu. Riaditeľ poukázal aj na predlžovanie práceneschopnosti v prvom kvartáli tohto roka z minuloročných priemerných 24 na takmer 40 dní. Aj to je však podľa expertov SP dôsledok toho, že sa obmedzilo zneužívanie PN-iek. "Práceneschopnými sa teraz stávajú len ľudia so závažnými a chronickými stavmi a teda je to opodstatnená PN," myslí si predseda.
Minister Kaník v marci tohto roka vyslovil predpoklad o znižovaní odvodov aj v invalidnom poistení, kde sa od januára tohto roka zaviedli prísnejšie podmienky pre priznávanie dôchodkov, Halmeš však priestor na takýto zámer nevedel potvrdiť. "Kvôli tomu, že v apríli sa menila legislatíva, sme zvoľnili tempo prehodnocovania týchto dôchodkov, ale zdá sa, že pokles nákladov na tieto dávky by mohol byť výraznejší ako sa plánovalo," pripustil pre TASR.
Od januára tohto roku hradí v zmysle novej legislatívy prvých desať dní PN zamestnávateľ, ktorý tak môže aj skontrolovať pracovníka, či dodržiava liečebný režim. Výška náhrady príjmu počas PN dosahuje v prvých troch dňoch len 25 % a počas zvyšných siedmich dní 55 % príjmu. V rovnakej výške 55 % následne od 11. dňa choroby vypláca nemocenské SP.