Bratislava 19. mája (TASR) - Ministerstvo dopravy, Národná rada ako aj Najvyšší kontrolný úrad SR dostali listy, v ktorých sa neznámy občan sťažuje na snahy štátnej Slovenskej pošty o zmenu loga, čo je podľa neho veľmi nákladné.
Takéto rozhodnutia firiem sú totiž vždy spojené aj s nemalými finančnými nárokmi a ako TASR potvrdili aj pracovníci Úradu priemyselného vlastníctva SR zo strany štátnych spoločností je to veľmi neobvyklé. Hlavne subjekty blízke bežným občanom so širokou pobočkovou sieťou ako je aj Slovenská pošta k zmenám loga pristupujú podľa zástupcov úradu až po privatizácii a prebratí novými súkromnými majiteľmi.
Hovorca Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR Tomáš Šarluška ale plány na zmenu loga za problém nepovažuje aj z toho dôvodu, že pošta už dlhodobo nepotrebuje žiadne výpomoci zo strany štátu a aj sama je svojou činnosťou zisková. "Je to rozhodnutie manažmentu pošty a ide o súčasť celého radu opatrení, ktoré majú zefektívniť pôsobenie podniku. Nevidel by som to ako zásadný problém ak to má zlepšiť hospodárenie," hovorí Šarluška s tým, že vo firme sa pripravujú aj zmeny organizácie riadenia a v záujme vyššej produktivity sa majú redukovať aj stavy zamestnancov a firma sa chce vysporiadať aj s neziskovými pobočkami.
Hovorkyňa pošty Bela Lisaková informuje, že aj keď príde k zmene loga, nedôjde hneď k urýchleným zmenám na všetkých budovách spoločnosti. Zavádzanie loga bude postupné v závislosti od finančných možností pošty.
Vlani napríklad pošta hospodárila so ziskom pred zdanením na úrovni 189 miliónov Sk a jej výnosy medziročne vzrástli o 734 miliónov Sk na celkovo 6,765 miliardy Sk. Pre budúci rok napríklad pošta ráta až s polmiliardovým ziskom. Len nedávno pritom slovenský parlament schválil aj nový zákon, ktorý vytvára priestor pre transformáciu pošty na akciovú spoločnosť. Rezortný minister dopravy Pavel Prokopovič sa ale neprikláňa k možnosti jej ďalšej privatizácie a skôr by privítal vstup partnera do dlhodobého prenájmu.