BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia vyzýva slovenských dopravcov, aby v piatok netankovali pohonné látky na území Slovenska, ale v okolitých krajinách ako Česká republika, Poľsko a Rakúsko. V týchto krajinách sú podľa združenia ceny pohonných hmôt napriek všeobecnému nárastu prijateľnejšie. "Vlády týchto krajín na nich nezarábajú tak, ako na Slovensku," uvádza sa vo výzve ČESMAD Slovakia..
Z okolitých členských krajín Európskej únie štát podľa združenia na dopravcoch zarobí najviac v súvislosti s pohonnými hmotami práve na Slovensku. "Ani Nemecko, ktoré má vyššiu cenu pohonných hmôt a sadzbu spotrebnej dane z minerálnych olejov ako Slovensko, nemôže byť argumentom," uviedla generálna tajomníčka ČESMAD Slovakia Katarína Vinceová a dodala, že reálne si totiž občania i podnikatelia v Nemecku môžu dovoliť nakúpiť pohonných látok takmer šesťkrát viac ako v SR.
ČESMAD Slovakia opätovne vyzýva Ministerstvo financií SR (MF), aby začalo konať a riešiť nepriaznivú situáciu, ktorá nárastom cien pohonných látok vzniká. Združenie dopravcov znepokojuje nečinnosť rezortu financií, ktorý ignoruje veľkú časť občanov a podnikateľov na Slovensku. Združenie dopravcov bude v prípade, že MF aj "naďalej bude strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že sa ho priame a nepriame zaťaženie dopravcov netýka", vplývať na dopravcov tak, aby až do vyriešenia situácie kupovali pohonné hmoty mimo SR.
Podľa Klubu 500, ktorý združuje podniky s viac ako 500 zamestnancami, sa štát prostredníctvom vyhlásení MF snaží zbaviť spoluzodpovednosti za vysoké spotrebné dane a nedostatočnú kontrolu cenotvorby regulátormi trhu. "Bremeno prenáša na podnikateľské subjekty, ktoré strácajú konkurencieschopnosť," uvádza vo svojom stanovisku Klub 500. Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500, Tibora Gregora, má Slovensko najvyššie spotrebné dane z okolitých krajín aj kvôli chybe MF, ktoré uprostred zdaňovacieho obdobia v minulom roku zvýšilo spotrebné dane. Podľa Gregora by si rezort financií mal brať príklad z okolitých krajín, kde už sadzby spotrebných daní znížili. "Ministerstvo financií týmto spôsobom zdiera slovenských podnikateľov a teší sa, že sa mu zvyšujú príjmy štátneho rozpočtu z dane z pridanej hodnoty," dodal.
Slovenská republika v súčasnosti podľa MF aplikuje takmer minimálne možné sadzby spotrebnej dane z minerálnych olejov stanovených európskou smernicou o zdaňovaní energetických produktov, ktorá platí od začiatku roka. Podľa rezortu financií ich pod túto hranicu znížiť nemôžeme, lebo v takom prípade by hrozili sankcie a pokuty zo strany Európskej komisie. MF situáciu týkajúcu sa vývoja cien pohonných látok na Slovensku monitoruje. Časté štátne intervencie by však mohli znížiť konkurenciu na trhu, takže by sa zmenšoval tlak na predajcov palív. To by sa následne podľa rezortu financií mohlo prejaviť vyššími cenami aj v časoch s nižšou cenou ropy. Štát však podľa poradcu ministra financií Petra Papanka v súčasnosti neurčuje konečnú cenu pre spotrebiteľa.
Rafinérska spoločnosť Slovnaft, a.s. Bratislava od utorka zvýšila ceny motorových benzínov a motorovej nafty zhodne o jednu korunu. Najpredávanejší benzín s oktánovým číslom 95 sa tak v sieti čerpacích staníc Slovnaftu predáva za 36,90 Sk za liter. Do štátnej kasy motoristi z jedného litra benzínu na daniach odvedú takmer 58 %, t.j. 21,4 Sk. Cenu benzínu tvorí zo 42 % spotrebná daň, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 15,5 Sk na liter a daň z pridanej hodnoty tvorí takmer 16 % ceny, t.j. takmer 5,9 Sk na liter.