BRUSEL 25. mája (SITA) - Slovensko môže pritiahnuť na svoje územie ďalších zahraničných investorov rovnou daňou, prehľadným daňovým systémom, či liberálnym zákonníkom práce. Zhodli sa na tom predstavitelia vlády SR a slovenských podnikateľov prítomných na ekonomickom fóre v rámci podujatia Slovensko - Európa v malom v Bruseli. Pripomenuli však, že medzi hlavné nevýhody podnikateľského prostredia na Slovensku stále patrí malá vymožiteľnosť práva.
"Čím konkurencieschopnejšiu ekonomiku budeme mať, tým viac výhod môžeme získať z členstva EÚ," uviedol pred belgickými podnikateľmi na úvod stretnutia štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok. "Práve daňová reforma je pozitívnou nálepkou pre Slovensko. Veľa krajín hľadá cez marketingové stratégie, čo pozitívne budú ponúkať a Slovensko to už našlo," vyhlásil pre agentúru SITA o účinkoch daňovej reformy a záujem zahraničných investorov o Slovensko prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Ivan Štefanec. "Už z prvých stretnutí a kontaktov s belgickými podnikateľmi sa ukazuje, že záujem o Slovensko je reálny a rastúci," dodal Štefanec.
Za prekážku v podnikaní však Štefanec považuje nedostatočnú vymožiteľnosť práva, ktorá sužuje aj ďalšie nové krajiny EÚ. Významné zlepšenie v tomto smere zaznamenali v pobaltských krajinách. "Napríklad urovnanie obchodného sporu trvá v Litve v priemere 5 dní, kým na Slovensku 50," dodal Štefanec. Okrem toho sa Slovensko medzi novými členskými krajinami nachádza na chvoste aj čo sa týka využívania internetu.
Svoje skúsenosti s podnikaním na Slovensku prezentovali aj zástupcovia veľkých firiem - Joost Berghmans, riaditeľ spoločnosti Bekaert Slovakia, ďalej Stephan Huybrechts, riaditeľ Punch Slovakia a tiež predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Philliphe Boucly. Belgickí podnikatelia sa zhodli na tom, že na Slovensku sa investovať oplatí, čoho dôkazom je, že sa ich spoločnostiam darí rozširovať. Určité nedostatky sa však dajú nájsť v práci manažmentu a prístupe k zákazníkom. "Keď sme prišli na Slovensko motto "náš zákazník, náš pán" nebolo vôbec prítomné, či už v reštauráciách, hoteloch alebo v zaobchádzaní s obchodnými partnermi," vysvetlil riaditeľ Bekaertu. Dodal tiež, že na Slovensku medzi manažérmi stále nepanuje veľká ochota brať na seba osobnú zodpovednosť.
Ekonomické fórum v Bruseli za účasti predstaviteľov vlády SR, podnikateľov zo Slovenska aj Belgicka sa konalo v rámci prezentácie SR v krajinách EÚ pod názvom Slovensko - Európa v malom. Organizátorom bola Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu v spolupráci s Federáciou belgických podnikateľov, Radou Slovenska, Eurocham a s odbornou garanciou Podnikateľskej aliancie Slovenska.