Podľa odborníkov môžu ceny pozemkov, domov i bytov ešte mierne narastať vo väčších mestách, kde sú dobré pracovné príležitosti a stále sú zaujímavé tiež nové, kvalitné stavby či pozemky v pokojných lokalitách. Porovnateľné byty, domy, či pozemky v iných regiónoch Slovenska sa však dajú kúpiť za oveľa nižšiu cenu.
Chcete bývať v Beverly Hills?
Vraví sa, že cena pozemku závisí najmä od lokality, v ktorej sa nachádza. V našich podmienkach je ešte stále časť solventných ľudí často ochotná kúpiť pozemok v módnej lokalite s hustou zastavanosťou. Takýto pozemok však už stratil atribúty možností bývania v rodinnom dome.
Atraktívna lokalita by mala byť čo najmenej rušená ruchom, prašnosťou a exhalátmi, orientovaná na slnečnú stranu vo svahovitom teréne, dostupná aj pešo od služieb a hromadnej dopravy, mala by poskytovať dostatok intimity. Samozrejme by mala byť vybavená všetkými inžinierskymi sieťami s dostatočnou kapacitou a mali by k nej byť vybudované prístupové komunikácie.
Sused predal za milión, ja predám za dva
Na Slovensku neexistuje jednotný princíp stanovovania cien stavebných pozemkov. Zatiaľ sa všetko riadi pomerne nejasným pravidlom: sused predal za toľko, ja predám za viac. Táto stratégia funguje, pokiaľ nedostanú rozum kupujúci.
Na cenu vplývajú viaceré faktory: ponuka a dopyt v danom regióne a v konkrétnom čase, poloha v rámci obce a regiónu, stav nehnuteľnosti na pozemku, možnosti pracovných príležitostí v okolí, štruktúra obyvateľstva v lokalite, kvalita životného prostredia v širšom okolí a ďalšie.
Zišla by sa cenová mapa pozemkov
V krajinách Európskej únie však majú vypracovanú metodiku posudzovania pozemkov na základe konkrétnych štandardov. Dôležitú úlohu hrá napríklad výnosový aspekt nadobúdaného pozemku alebo nájomné hodnoty. Samozrejme, že tieto metódy sa odlišujú podľa právnych, fiškálnych a finančných osobitostí jednotlivých krajín a líšia sa aj v rámci jednotlivých regiónov. Ale v každom prípade nie sú nehnuteľnosti posudzované iba odhadom ako u nás. V tejto situácii by určite pomohlo vypracovanie cenových máp pozemkov, ktoré by orientačne vymedzovali cenový rámec pozemkov.
Čo treba urobiť pred kúpou pozemku
- Pred rozhodnutím navštívme najprv obecný, či miestny úrad. Tam vám povedia, či je pozemok čistý z pohľadu vysporiadania vlastníckych vzťahov a prípadného bremena. Vydanie stavebného povolenia môže byť podmienené vytvorením prístupovej cesty potrebnej šírky. Rovnako je užitočné navštíviť príslušný stavebný úrad.
- Keď je pozemok takto preverený, znalec nám pomôže určiť jeho hodnotu. Jeho názor sa často líši od laických predstáv a keď budeme trpezliví, určite ušetríme.
- Okrem porovnania ceny pozemku s podobnými pozemkami je dobré brať do úvahy i výnosový princíp. Spočíva v odhade, či nám hodnota pozemku prinesie v strednodobom až mierne dlhodobom horizonte pri prípadnom odpredaji aspoň taký výnos, ako úrok v banke pri dlhodobom vklade rovnakej výšky, ako cena pozemku.
- Treba si uvedomiť, že nie na každom pozemku je možné stavať. Vyňatie pozemku z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu je síce možné ale veľmi nákladné a komplikované. Ďalším obmedzením, spravidla môže byť rozhodnutie o stavebnej uzávere či o chránenej časti krajiny. Zaradenie do vyššieho stupňa ochrany životného prostredia môže tiež znamenať prinajmenšom sťažené práce. Je preto dobré zistiť si možné obmedzenia na príslušnom katastrálnom úrade.
Autor: Ľubomír Šimna