Viedeň 28. júna (TASR) - Vo svete sa buduje 27 jadrových reaktorov a z nich je 18 rozostavaných v ázijských krajinách. Informovala o tom Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni (IAEO). V predchádzajúcom období bolo na sieť prifázovaných 31 jadrových blokov, z nich 21 uviedli do prevádzky v Ázii.
Na svete je v prevádzke 442 jadrových reaktorov a na celkovej výrobe elektrickej energie sa podieľajú takmer 17 %. Najviac elektrickej energie v jadrových elektrárňach sa produkuje v USA, Francúzsku a Japonsku. Avšak jadrové elektrárne najviac kryjú spotrebu elektriny v Litve, kde ich podiel je 80-%. Potom nasledujú: Francúzsko so 78 % a Slovensko 57 %. Viac ako 50 % spotreby elektrickej energie dodávajú jadrové elektrárne aj v Belgicku a vo Švédsku.
V súčasnosti sa najviac jadrových elektrární stavia v Indii - osem.
Rakúsky denník Die Presse uvádza, že rozhodujúcim faktorom pre rast popularity jadrovej energetiky je rýchly vzostup národných ekonomík a nedostatok fosílnych palív. Energetici usudzujú, že sa jadrové elektrárne začnú znovu budovať aj v Európe. Starý kontinent sa pre ne rozhodne preto, aby obmedzil svoju energetickú závislosť na dodávkach energetických surovín z nestabilných regiónov sveta. Najviac jadrových reaktorov sa postaví vo východnej Európe, kde sa ich budovanie už plánuje.
Informoval rakúsky denník Die Presse.