Brusel 1. júla (TASR) - Nové členské štáty Európskej únie (EÚ) majú podstatne nižšie podnikové dane a dane z príjmov ako staré členské štáty, čo im však nezaručuje príliv zahraničných investícií, uviedla dnes Európska komisia (EK) vo svojej štúdii.
Štúdia EK zameraná na daňové systémy v Európe sa pridáva k živej diskusii vo vnútri EÚ, ktorú začalo Nemecko a Francúzsko. Tieto krajiny chcú zaviesť harmonizáciu priamych daní, proti čomu vystupuje Británia a najmä nové členské krajiny EÚ.
Podľa štúdie európskej exekutívy je priemerná miera efektívnej daňovej sadzby podnikových príjmov v pätnástke starých členských krajín EÚ 31,4 %, zatiaľ čo v nových členských štátoch predstavuje iba 21,5 %.
Najvyššia úroveň dane z príjmu je v starej pätnástke 46,2 %, kým v nových členských krajinách je to 34,9 %.
Nízky podiel priamych daní v nových členských štátoch je vyvážený vysokým podielom nepriamych daní a v prípade Českej republiky, Poľska a Slovenska aj sociálnymi odvodmi, uvádza sa v štúdii.
Zo správy EK vyplýva, že najvyšší pomer daní k hrubému domácemu produktu (HDP) má Švédsko, a to 50,6 %, nasledované Dánskom s 48,9 % a Belgickom s 46,6 %. Najnižšiu hodnotu tohto pomeru dosahuje Írsko s 28,6 %, Litva s 28,8 % a Lotyšsko s 31,3 %.
Vo všeobecnosti sa daňové bremeno ako časť HDP za celú EÚ v roku 2002 znížilo na 40,4 % zo 41,1 % za rok 2001 najmä vďaka zníženiu daní a nižšiemu hospodárskemu rastu v mnohých krajinách.
Informovala o tom agentúra Reuters.