BRATISLAVA 14. júla (SITA) - Možnosti ďalších úspor v oblasti liekov sú podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) na hranici možnosti výrobcov znižovať ceny. Ako na tlačovej besede SAFS uviedla výkonná riaditeľka asociácie Soňa Strachotová, usporiť na nákladoch na lieky sa už nedá ani zvyšovaním doplatkov pacientov. "Ďalšie razantné znižovanie cien a zvyšovanie doplatkov by mohlo viesť k nedostupnosti liekov," upozornila Strachotová.
Spotreba liekov na Slovensku podľa SAFS klesá. Ministerstvo zdravotníctva udáva len spomalenie rastu nákladov na lieky, podľa výrobcov však štatistika ministerstva hovorí len o predpísaných liekoch. Štatistika SAFS zahŕňa aj spotrebu liekov v nemocniciach a voľnopredajných liekov. Podľa nej v máji tohto roku sa na Slovensku spotrebovalo 11,3 mil. balení liekov, čo je medziročný pokles o 9,7 %. V korunovom vyjadrení to bolo 1,4 mld. Sk, čo je medziročný pokles o 14,1 %. Za obdobie od začiatku roka do mája predstavovala spotreba liekov 6,9 mld. Sk, teda o 13,7 % menej ako v rovnakom období vlaňajška. Priemerná spotreba liekov na obyvateľa bola vlani 91 USD, pričom priemer krajín visegrádskej štvorky je 104 USD a priemer Európskej únie 269 USD.
Cenová hladina liekov v SR je podobná ako v Českej republike, čo znamená asi 70 % európskeho priemeru. SAFS však upozornila na riziká dlhodobého udržiavania nízkych cien. Ako uviedol člen výboru SAFS František Šima, v Európe existuje problém tzv. paralelného importu, kedy distribútori nakupujú lieky v lacnejších krajinách a dovážajú do drahších štátov. Podľa Šimu paralelný import tvorí až 16 % celkového obratu európskeho trhu s liekmi. Paralelný import spôsobuje straty výrobcom, neznamená však žiaden prínos pre pacientov. "Zatiaľ sa na Slovensku lieky neskupujú pre import do iných krajín, existujú však náznaky, že sa tak môže stať," upozornila Strachotová. To podľa nej môže viesť až k nedostatku niektorých liekov na slovenskom trhu.
Sťaženie dostupnosti k liekom podľa SAFS môžu predstavovať aj doplatky pacientov. Podľa prieskumu asociácie práv na ochranu pacientov takmer polovica, 43,5 % opýtaných považuje súčasné doplatky za lieky za problematickú položku v ich rozpočte, a ďalších 15,6 % za neúnosnú. Štvrtina z opýtaných deklarovala, že si liek s vysokým doplatkom ani nevyberú, resp. si zníži dávky bez konzultácie s lekárom.
(1 USD = 32,313 SKK)