New York/Berlín 22. júla (TASR) - Presne pred 60 rokmi 22. júla 1944 boli podpísané dohody o vytvorení Svetovej banky (SB) a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Podpísaniu zriaďovacích dokumentov oboch organizácií predchádzalo trojtýždňové rokovanie 44 delegácií zakladajúcich členov, ktoré sa konalo v odľahlom a malebnom kúte amerického spolkového štátu New Hampshire. Medzinárodná menová a finančná konferencia bola predzvesťou skončenia druhej svetovej vojny a jej úlohou bolo pripraviť podmienky pre fungovania medzinárodného finančného systému po jej skončení.
Pôvodnou úlohou Svetovej banky bolo získanie dostatočných úverových zdrojov na obnovenie ekonomík zničených vojnou. Neskôr sa ťažisko činnosti banky presunulo na krajiny tretieho sveta. SB sa dlhé roky zaoberala realizovaním projektov zameraných na ťažbu ropy, plynu a uhlia. Kritici ju však obviňovali, že svojimi požiadavkami na zmeny ekonomiky v chudobných a zaostalých štátoch zostruje biedu podpriemerne zarábajúceho obyvateľstva.
Súčasný prezident SB James Wolfensohn pred 4 rokmi zostavil komisiu, ktorá mala objektívne preskúmať dôsledky pôsobenia banky v rozvojovom svete. Komisia predložila svoju správu v januári tohto roka. Medzi jej závermi je okrem iného návrh, aby sa SB vzdala pôsobenia v oblasti dobývania uhľovodíkových palív, lebo pozitívne efekty z tejto aktivity sa v krajinách, v ktorých sa angažuje, dajú len ťažko dokázať. Namiesto toho by sa mala orientovať na podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Nemecká Bertelsmannova nadácia v správe o vývoji v tranzitívnych krajinách žiada Svetovú banku, aby sa vzdala svojej dôslednej neoliberálnej ekonomickej politiky, ktorá najmä v krajinách Latinskej Ameriky vo veľkej miere zlyhala pri budovaní sociálneho systému. "Hospodárska politika sa musí presadzovať tak, že obyvateľstvo je schopné znášať ju," povedal hovorca parlamentnej frakcie CDU/CSU pre otázky rozvojovej politiky Christian Ruck. Svetová banka nenašla rovnováhu a transparentná pravidlá - ale ani možnosti kontroly, ktoré by viedli k tomu, že prostriedky, ktoré sa získajú pre rozvojové krajiny, by pomohli zlepšiť život najširších vrstiev obyvateľstva.