Už však bolo vyvinutých mnoho iných systémov:
- Zavesená fasáda. Tvorí ju konštrukcia z tvrdenej peny, alebo minerálnych vlákien so zadným odvetraním a ďalšou izolačnou vrstvou. Zvonku sa obalí tenkou vrstvou omietky, alebo panelov z rôznych materiálov. Špeciálnymi druhmi zavesených fasád sú ľahké obvodové plášte so sklenených, plastových alebo kovových panelov zavesené na rastrovej konštrukcii.
- Sendvičový plášť. Je charakteristický oddelenou vonkajšou a vnútornou doskou.
- Fasáda tehlová alebo kamenná. Pri tomto type fasády takmer nie je potrebná údržba. Fasády tohto typu sa budujú väčšinou z vápenno-pieskových tehál, pohľadových tehál, prírodného kameňa a podobne.
- Keramické fasády. Aj keramické pásy podobne ako tehly sa vyrábajú z pálenej hliny. Pásky sa maltou lepia priamo na jadrovú omietku nosného muriva. Takto sa dajú oživiť aj staré fasády za prijateľné ceny.
- Drevené fasády. V minulosti bolo obľúbeným materiálom na fasády aj drevo, pretože nielen chráni a izoluje, ale je aj pekné. Drevená fasáda sa upevňuje na latovanie, ktoré je zavesené na nosných vonkajších stenách. Môže sa kombinovať s keramickým obkladom, pohľadovými tehlami alebo sklom.
- Zelená fasáda. Chráni budovu pred dažďom aj vetrom a okrem toho úspora tepelnej energie je vysoká asi 5%. Pred zakladaním zelenej fasády si však treba skontrolovať, či je omietka na dome v dobrom stave, pretože rastliny predstavujú pre omietku ďalšiu záťaž.
- Farebná fasáda. Farebné sokle, rámy okien, ostré kontrasty - to sú už dnes bežné vci. Vzhľadom na vlastnosti sú to napríklad farby akrylátové, silikátové, latexové, vápenné a podobne. Niektoré sú aj ohňovzdorné, oteruvzdorné, protiplesňové.
Autor: gal