Majitelia nechcú svoju pôdu predať za navrhovanú cenu. Podľa člena petičného výboru Dušana Mikulíka žiadajú nové znalecké posudky, ktoré budú vychádzať z toho, že ide o stavebné pozemky. Ich cena by sa tým podstatne zvýšila.
"Tento prístup ohrozuje celú investíciu a vytvára zásadný problém, ktorý je spojený s prípadnou náhradou škody investorovi," povedal Rusko. Požiadavku majiteľov pôdy predloží vláde, ktorá by o nej mala rozhodnúť.
Podľa Ruska sa celý proces vykupovania zastaví asi do 25. augusta, kedy by mohlo byť vydané územné rozhodnutie, že pozemky sú stavebné. "Všetci budú, samozrejme, teraz čakať na krok vlády, či bude akceptovať nové znalecké posudky," povedal Rusko.
Ak by sa tak stalo, bol by to podľa Ruska precedens do budúcnosti. Pravdepodobne by museli doplatiť peniaze aj majiteľom pozemkov, ktorí ich už predali. Štát by to podľa neho stálo asi o 500 miliónov viac.
"Chcú, aby štát za peniaze daňových poplatníkov zvýšil bonitu ich pôdy a potom to za peniaze daňových poplatníkov aj odkúpil. Ja sa pýtam, čie záujmy máme hájiť? Tých, ktorí tie pozemky vlastnia, alebo tých, za peniaze ktorých sa vykupujú?" spýtal sa Rusko.
Je presvedčený, že pôvodná cena pôdy - ak by sa automobilka rozhodla neinvestovať na Slovensku - by zostala na 2 halieroch za štvorcový meter. Štát jej hodnotu podľa neho svojimi peniazmi zvyšuje.
Ministra hnevá cena, ktorú vlastníci žiadajú. "Nech niekoho nájdu, kto im dá za to 350 korún a potom môžu hovoriť, že je to trhová cena," povedal minister.
Prípadné vyvlastnenie, ktoré sa môže začať až po vydaní územného rozhodnutia koncom augusta, zdrží celý proces o niekoľko mesiacov. "Vyvlastnenie môže trvať od 2 do 9 mesiacov podľa obštrukcií," povedal generálny manažér projektu Stanislav Vinc.
Podľa Ruska nie zverejnenie zmluvy, ale zdržanie výstavby je pre Kórejčanov veľký problém.
Dušan Mikulík ale v mene majiteľov pôdy trvá na požiadavkách. "Budeme vplývať na občanov, aby nepredávali svoje pozemky, kým nebudú mať posudok, ktorý bude zohľadňovať, že ich pozemok je stavebný," povedal.
Podľa neho boli konkurzným správcom v tomto roku dve podobné stavebné parcely ohodnotené na 5- a 6-tisíc korún. "V závere minulého roku boli predané za vyše 614 korún (za štvorcový meter)," povedal Mikulík. Štát dnes vykupuje pozemky pre Kia za 120 - 140 korún.
Traja nezávislí súdni znalci Ľubomír Bobuľa, Peter Novák a Ján Svrček, ktorí vypracovali znalecké posudky v Tepličke pri Žiline, kde má stáť investícia, tvrdia, že postupovali v súlade s manuálom Ústavu súdneho inžinierstva. "Žiaden znalec by nemohol postupovať inak," hovorí Svrček.
Majitelia pozemkov však spochybňujú nezávislosť posudkov a tvrdia, že ich vypracoval jeden človek, alebo od seba opisovali.
Dôvodom na toto podozrenie je to, že všetci urobili rovnakú formálnu chybu pri jednej a tej istej parcele - z celkového počtu niekoľko tisíc. Vo výpočte všetci omylom vychádzali zo sumy 280 korún, namiesto 100 korún.
"Je to náhoda, inak si to neviem vysvetliť," povedal Bobuľa a ďalší dvaja tvrdili pre SME to isté. Svoju chybu vraj okamžite, ako sa na to prišlo, opravili. Bola vraj spôsobená tak, že všetci pracovali s tým istým softvérom, kde bola pôvodne predpísaná suma pre každú parcelu 100 korún a vždy ju museli v kolónke prepísať. Pri tej jednej parcele sa však všetci traja záhadne pomýlili.