Bratislava 2. augusta (TASR) - Hlavné mesto Slovenska Bratislava je ako miesto na bývanie a obchodovanie dávno drahšie ako prihraničné rakúske dedinky a mestečká. Stále viac majetných Slovákov sa tak začalo už pred vstupom do Európskej únie zaujímať o nehnuteľnosti na rakúskej strane hranice, informuje rakúsky denník Die Presse. Veľa Slovákov, ktorí pracujú v meste, hľadá podľa denníka na bývanie namiesto veľkomesta, odkiaľ by to mali blízko do práce, miesto obklopené zeleňou.
Malý víkendový domček so záhradou s rozlohou asi 300 štvorcových metrov sa dá v rakúskych pohraničných dedinkách pri Bratislave zohnať za približne 50 000 EUR, teda niečo málo nad 2 milióny SKK, oproti tomu v najbližšom okolí Bratislavy na Slovensku stojí približne dvojnásobok. Slovenské lokality pre domčeky a vily obklopené zeleňou, ktoré boli v posledných rokoch uprednostňované, boli pritom často od bratislavského centra vzdialenejšie ako niektoré rakúske pohraničné obce.
Idylické rakúske okrajové obce by sa tak mohli o pár rokov stať malými predmestiami Bratislavy a uprednostňovanými vidieckymi sídlami mnohých obyvateľov mesta, predpovedajú slovenskí obchodníci s nehnuteľnosťami. Nákupný boom však môže na seba nechať čakať prinajmenšom niekoľko rokov. Podľa šéfa developerskej spoločnosti Bischoff & Compagnos na Slovensku Rastislava Badalika, ktorého citoval Die Presse, je to preto, že zdanlivo lacné nehnuteľnosti sú spojené s mnohými vedľajšími nákladmi a väčšina slovenských záujemcov sa potom predsa len rozhodne inak. Už len sprostredkovacie poplatky rakúskych realitných kancelárií ležia výrazne nad úrovňou slovenských. Zavážia i podstatne vyššie dane z nadobudnutia nehnuteľností a náklady na prípojky infraštruktúry. Premiestnenie trvalého bydliska zo Slovenska do Rakúska je pre majetných Slovákov drahá záležitosť, keď zohľadnia vplyv povinností spojených so sociálnym poistením a daňami.
Podľa Badalika sú pohraničné obce zaujímavé najmä pre takých Slovákov, ktorí už roky v Rakúsku žijú a pracujú. Tí už sú zvyknutí na rakúske výdavky a radi by využili možnosť bývať bližšie pri vlasti bez toho, aby stratili prístup na rakúsky pracovný trh. Pre tých majú miesta ako Kittsee, Parndorf, ale aj Hainburg a Wolfsthal ideálnu polohu. Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.