Washington 26. novembra (TASR) - Po 10-ročnom a teda najdlhšom období hospodárskeho rastu v histórii USA sa krajina už od marca tohto roka nachádza v recesii. K tomuto záveru dospela americká Národná kancelária pre hospodársky výskum (National Bureau of Economic Research/NBER).
Grémium, pozostávajúce zo šiestich ekonómov, vyhodnocovalo pre štatistiky NBER zamestnanosť, priemyselnú produkciu, malo- a veľkoobchodné obraty ako aj príjmy. NBER teda dospela k záveru, že expanzia, ktorá sa začala v marci 1991, sa skončila presne o 10 rokov v marci 2001, keď nastúpila recesia.
Trend ochladenia nastúpil skôr, ako sa všeobecne predpokladalo. V 2. štvrťroku ešte americké hospodárstvo podľa ministerstva obchodu vo Washingtone narástlo o 0,3 % a až v 3. štvrťroku pokleslo o 0,4 %.
Ekonómovia nepovažujú správu o začiatku recesie len za negatívnu. Mohla by tiež znamenať, že sa recesia skončí skôr, než sa očakáva. Priemerná fáza ochladzovania hospodárstva trvá jeden rok a o recesii sa zvyčajne hovorí po dvoch kvartáloch s negatívnym výsledkom hospodárskeho rastu za sebou.
Newyorská burza reagovala zdržanlivo a nerozhodne na ostro sledované hodnotenie NBER. Zatiaľ čo index Dow Jones do 18.00 SEČ poklesol o 0,44 %, Nasdaq vzrástol o 0,64 %.
Americký prezident George W. Bush vyzval Kongres, aby urýchlene schválil program na rozprúdenie hospodárstva v objeme 75 miliárd USD. Bush ho chce podpísať ešte pred Vianocami, pričom sa sústreďuje predovšetkým na daňové úľavy pre podniky.
Americké hospodárstvo začalo klesať napriek tomu, že centrálna banka tento rok už desaťkrát znížila kľúčové úrokové sadzby. V súčasnosti sa nachádzajú na úrovni 2,0 %, čo je najmenej za posledných 40 rokov. Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý je v USA zodpovedný za úrokovú politiku, sa opäť stretne 11. decembra.