Plávajúca podlaha je taká podlaha, ktorá je oddelená od ostatných konštrukcií pružným materiálom - podlaha teda pláva v akejsi vani z tohoto materiálu. Cieľom týchto podláh je predovšetkým zvýšiť vzdušnú a krokovú nepriezvučnosť stropov a teda v maximálnej miere zabrániť prenosu hluku či vibrácií do okolitých miestností.
Nepriezvučnosť
Zvuk prenášajú aj stavebné konštrukcie. Schopnosť konštrukcie tlmiť zvuk je definovaná ako "vzduchová nepriezvučnosť".
Takzvaný krokový (kročajový) hluk vzniká priamym kontaktom chvejúceho sa telesa s konštrukciou. Zvuková energia je prenášaná konštrukciou vo forme vibrácií. Krokový hluk v budovách vzniká chôdzou, nárazom, pádom predmetov apod.
Kroková nepriezvučnosť samotných stropných konštrukcií je vo väčšine prípadov nízka, a preto je potrebné používať nad stropnou konštrukciou ďalšie vrstvy. Požiadavkou na tieto vrstvy je, aby boli čo najpružnejšie.
V praxi sa používajú vrstvy oddelené od ostatných konštrukcií - plávajúce podlahy.
Plávajúca podlaha sa skladá:
- z nášľapnej vrstvy
Nášľapná vrstva môže byť vytvorená parketami, kobercom, alebo rôznymi podlahovými povlakmi. - z roznášacej vrstvy
Podľa typu použitej roznášacej vrstvy sa delia podlahy na ťažké a ľahké. Pri ťažkých plávajúcich podlahách je roznášacia vrstva väčšinou betónová, obvykle s výstužou z drôteného pletiva.
Vrstva je oddelená od izolačných dosiek hydroizoláciou, ktorá bráni zatečeniu zámesovej vody z betónu do izolácie.
Hrúbka roznášacej vrstvy sa pohybuje okolo 50 mm. Plošná hmotnosť ťažkej plávajúcej podlahy presahuje 75 kg na m2.
Roznášacia vrstva ľahkých plávajúcich podláh je vytváraná väčšinou ľahkými, za sucha montovanými doskami (drevotrieskové dosky na pero a drážku, špeciálne sadrokartónové (Knauf, Rigips), sadrovláknité (Fermacell) alebo cementotrieskové dosky (Cetris). Tieto dosky sa väčšinou kladú vo dvoch vrstvách a ich výrobcovia majú vytvorené špeciálne systémy pokládky.
Plošná hmotnosť ľahkých plávajúcich podláh býva vyššia ako 15 kg na m 2. - z izolačnej vrstvy
Najpodstatnejšou súčasťou plávajúcej podlahy je pružná izolačná vrstva, ktorá zabezpečuje krokovú nepriezvučnosť podlahy.
K najvhodnejším izolačným materiálom pre plávajúce podlahy patria materiály na báze minerálnych vlákien, ktoré prinášajú okrem zvýšenia krokovej nepriezvučnosti aj výrazné zlepšenie nepriezvučnosti vzduchovej. Používajú sa dosky špeciálne pre tieto účely v hrúbkach od 20 mm.
Okrajové pásky
Samotnú plávajúcu podlahu je potrebné oddeliť od okolitých stien materiálom s obdobnými zvukovo izolačnými vlastnosťami ako má izolácia. Na tento účel slúžia okrajové pásky, ktoré sa ukladajú po obvode celej podlahy.
Spôsob zateplenia podláh Podstatná časť tepla z miestnosti uniká podlahou do nevykurovaných pivničných priestorov alebo priamo do podkladu u nepodpivničených domov. Týmto nežiaducim únikom je možné zabrániť - položením tepelnej izolácie podlahy. Pre izolovanie podláh na teréne sa odporúča použiť najmenej 5 centimetrov hrubá izolácia zatiaľ čo pre podlahy nad nevykurovanými pivničnými priestormi odborníci radia použiť až 6 - 8 centimetrov izolácie. (Tento údaj platí pre rozdiel teplôt medzi vykurovanou miestnosťou a pivnicou maximálne 20 °C). Podľa www.stavebnyporadca.sk |