závislými inštitúciami. Podľa stavebných odborníkov je životnosť obrátených striech dlhšia, riziko poruchy menšie ako v prípade klasických plochých striech. V správe Stavebného inštitútu Bern po preskúšaní 17 až 25 rokov starých obrátených striech sa dokonca píše, že životnosť existujúcich obrátených striech s kvalitnými izoláciami možno odhadnúť na viac ako 50 rokov.
Funkcia a životnosť plochých striech závisí od mnohých činiteľov, vrátane polohy hydroizolačných a tepelnoizolačných vrstiev. Pri plochých strechách s klasickou konštrukciou zateplenej strechy je tepelná izolácia umiestnená pod hydroizoláciou a nad nosnou konštrukciou. Hydroizolačná vrstva je teda tepelne odizolovaná od ostatnej strešnej konštrukcie, a preto je vystavená veľkým teplotným výkyvom. Preto sa skôr zničí a podlieha poruchám. Medzi nosnou konštrukciou a tepelnou izoláciou musí byť tiež parozábrana, aby nedošlo ku kondenzácii a tvorbe bublín pod hydroizolačnou vrstvou.
Koncepcia obrátenej strechy prekonáva problémy tak, že umiestňuje tepelnú izoláciu nad hydroizolačnú vrstvu, čím ju udržuje v stálej teplote blízkej vnútornej teplote budovy a chráni ju pred škodlivými vplyvmi, čo má kladný vplyv na životnosť strechy. Tepelná izolácia chráni hydroizoláciu pred veľkými teplotnými výkyvmi, pred starnutím, pred škodlivými účinkami UV- žiarenia aj pred mechanickým poškodením v priebehu výstavby, používania a údržby. Zároveň funguje aj ako parozábrana.
Výhodou je tiež nezávislosť na poveternostných podmienkach. Po inštalácii hydroizolácie môžu byť tepelnoizolačné dosky a ďalšie vrstvy kladené aj za zlého počasia, čo znižuje možnosť oneskorenia pri dokončovaní.
Izolačné dosky poskytujú tiež zlepšenú mechanickú ochranu hydroizolácie u využívaných plochých striech (terasy, parkoviská, strešné záhrady) ako v období výstavby, tak po uvedení strechy do prevádzky.
A pretože izolačné dosky sú ukladané bez lepenia, možno ich ľahko zdvihnúť a vymeniť. Možno ich znova použiť, ak sa mení funkcia strešnej plochy, mení sa budova alebo je demolovaná.