Výstavba žumpy alebo iného riešenia odpadu sa pri stavbe nového rodinného domu prikladá k projektovej dokumentácii. Napriek tomu sa však niektorým stavebníkom stáva, že v období po realizácii stavby začnú úrady namietať proti žumpe, ktorá bola v rámci projektu predtým normálne schválená. Preto niektorí odborníci doporučujú dnes už modernejšie riešenie - domovú čistiareň odpadových vôd.
Toto riešenie je však podľa niektorých stavebníkov príliš náročné na papierovanie aj na financie. Odborníci však tvrdia, že počiatočná investícia (cca 25 tisíc korún) sa po dvoch až troch rokov vráti. Navyše má človek istotu, že neznečisťuje okolie svojho domu, zdroje podzemnej vody aj blízke vodné toky a nemusí sa báť prípadnej kontroly ako nakladá s odpadom.
Faktom však je, že stavba domácej čističky odpadových vôd môže byť komplikovaná záležitosť. Slovensko má totiž v rámci Európskej únie v niektorých oblastiach pomerne prísne limity na vypúšťanie odpadových vôd. Vybudovanie čističky sa považuje za vodohospodárske dielo a jeho stavba podlieha vydaniu stavebného povolenia. Stavebnému povoleniu - tak ako pri stavbe domu, alebo každej väčšej stavby - zase predchádza vypracovanie a predloženie projektovej dokumentácie, ktorú musí samozrejme vypracovať odborník - projektant. Legislatíva pritom nerozlišuje stavebné konanie pri stavbe domovej čistiarne a čistiarne pre celú obec alebo jej časť. Počet potvrdení a vyjadrení odborných orgánov, ktoré musíte k projektu doložiť, sa preto môže rozrásť na celkom slušný počet - podľa niektorých odborníkov ich môže byť až 30!
Preto je pri stavbe domácej čističky potrebné obrátiť sa na skúseného projektanta - predídete tak zbytočným prieťahom a problémom. Čistiareň musí byť totiž postavená podľa presne stanovených pravidiel, ktorých správnosť overuje Úrad životného prostredia.
Autor: Monika Gáliková