Na určenie polohy domovej čistiarne neexistuje u nás norma, ktorá by určovala vzdialenosti od jednotlivých budov a zariadení, všeobecne však platí, že by sa nemala stavať do blízkosti domu. Dôvodom nie je zápach, ale fakt že pri čistení splaškov existuje možnosť infekcie. Ak je to možné, treba čistiareň preto osadiť najmenej 5 až 10 metrov od domu a takúto vzdialenosť by ste mali zachovať aj od zdroja vody napríklad od studne.
Čistiareň musí mať tiež spoľahlivé vetranie.
Najjednoduchšou etapou pri výstavbe čističky je jej samotná realizácia. Všetky podrobnosti s ňou súvisiace by totiž mal obsahovať projekt. Hĺbka výkopu pre prívodný kanál je pritom daná hĺbkou prívodnej kanalizácie domu. Dno výkopu by mala tvoriť betónová doska asi 10 až 15 centimetrov hrubá. Ak nie je v území vysoká hladina spodnej vody stačí vykopať jamu a čistiareň v nej jednoducho zasypať. Pri komplikovanejších podmienkach odporúčajú odborníci vybetónovať okolo budúcej čističky aj múry. Pri vysokej hladine spodnej vody je lepšie poradiť sa aj v súvislosti s jej osadením s odborníkom.
Výstupná kanalizácia z čistiarne sa vedie do miest kde môže prečistená voda voľne odtekať alebo vsakovať do terénu, kde môže ďalej prebiehať dočisťovací proces.