Brusel 1. októbra (TASR) Na Slovensku je najnižšia relatívna chudoba spomedzi všetkých krajín EÚ. Vyplýva to zo správy o sociálnej situácii v únii, ktorú dnes zverejnila Európska komisia.
Podľa správy je miera relatívnej chudoby na Slovensku len 5 %, čo znamená, že iba 5 % obyvateľov má príjmy pod hranicou 60 % národného mediánu.
Priemerná relatívna chudoba v 15 starých členských krajinách EÚ dosahuje 15 %, približne rovnaká je v desiatke nových štátov. Najvyššiu mieru relatívnej chudoby hlási správa pre Írsko, Grécko a Portugalsko (okolo 20 %).
To však neznamená, že by ľudia na Slovensku boli bohatší ako v iných krajinách EÚ. Pri relatívnej chudobe sa totiž porovnáva príjem ku všeobecnej úrovni prosperity danej krajiny.
Nejde teda ani tak o meranie chudoby, ako skôr meranie rovnosti. "Podľa tohto typu merania má Británia viac chudobných ako Rumunsko, ale pritom to znamená stlačenie veľkej časti príjmov na nízkej hodnote," vysvetlil nedávno v Bruseli štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Miroslav Beblavý.
Naopak, absolútna chudoba meria, do akej miery si môžu ľudia dovoliť medzinárodne porovnateľný životný štandard. V tomto smere Slovensko a ďalšie nové krajiny výrazne zaostávajú za úrovňou západných krajín.
Správa EK to ilustruje na výške hrubého domáceho produktu na obyvateľa, ktorý je v Luxembursku - najbohatšej krajine únie päťkrát vyšší ako v najchudobnejšej krajine Lotyšsku. Slovensko je v tomto ukazovateli z 25 krajín na 21. mieste.
"Hoci chudoba vyjadrená relatívne je v celej rozšírenej úrovni približne na rovnakej úrovni, v absolútnych hodnotách sú rozdiely obrovské," píše sa v správe.
Z dokumentu tiež vyplýva, že výdavky na sociálnu ochranu na obyvateľa na Slovensku patria k najnižším zo všetkých krajín EÚ. Podľa údajov z roku 2001 vynaložilo Slovensko na obyvateľa 1985 eur, zatiaľ čo priemer pätnásťčlennej EÚ bol 6405 eur. Údaje z piatich krajín v porovnaní chýbajú.