Ploštica šíri charakteristický nepríjemný zápach. Na posteľnej bielizni zanecháva červenkastý trus. Ploštica má tmavú farbu, je plochá a okrúhla. Dorastá do dĺžky 8 mm. Vidieť ju môžeme najmä v noci. Pri náhlom osvetlení miestnosti uniká do škár. Vajíčka kladie do tmavých úkrytov - pod tapety, matrace, drevené obklady, obrazy. Preto buďte opatrní pri kúpe starožitného nábytku a obrazov - môžete si v nich do svojej domácnosti priniesť nielen červotoče, ale i ploštice.
Ploštice majú veľký apetít a krv potrebujú cicať už v larválnom štádiu. Odborná literatúra uvádza, že znášajú nízke teploty až do –17 stupňov C. Na korisť vraj vydržia čakať hladné až 12 mesiacov!
Rusy vám môžu odstaviť aj počítač
Rusy domové a šváby obyčajné bývajú predovšetkým tam, kde sú uložené obilné výrobky, med cukor, mliečne produkty, pivo, mäso a výrobky z neho, zelenina a rôzne zvyšky jedál. Ale ak im obmedzíme prístup k potravinám, nepohrdnú ani knihami, drevotrieskou, prírodnými textilnými materiálmi... Ich nenásytnosť nemá hraníc. V našich zemepisných šírkach dorastajú do maximálnej dĺžky 2,5 cm. Pohybujú sa predovšetkým v noci v kuchyniach, ukrývajú sa v skriniach, v škárach stien, pod tapetami, pri odpadkovom koši, vodných odtokoch, vo vetracích šachtách, v elektroinštalačných vedeniach. Sú dokonca schopné zapríčiniť elektrický skrat, či výpadok počítačových prepojení.
Zväčša nereagujú na bežné prostriedky zakúpené v obchodných sieťach, preto na nich treba zavolať dezinsekčnú firmu.
Švehly môžeme zlikvidovať aj sami
Švehla obyčajná žije vo vlhkejších priestoroch našich príbytkov. Drží sa v skupinkách všade tam, kde je vodné potrubie – pri kuchynských dresoch, v kúpeľniach, v komorách a v pivniciach. Je to taktiež svetloplachý tvor - pri zasvietení uteká do škár. Nie je nebezpečná a nie je taká dotieravá ako šváby alebo ploštice. Živí sa drobnými zvyškami potravín.
Podobá sa malým rybkám, má dokonca i striebristé šupinky. Na konci podlhovastého tela má štetinové výrastky. Dorastá do dĺžky okolo 1 centimetra.
Existuje viacero čistiacich prostriedkov proti pliesňam na steny a kachličky, ktoré napomáhajú zlikvidovať ich výskyt. Účinné je i umiestňovanie odvlhčovacích zariadení do priestorov, v ktorých sa švehly nachádzajú.
Komár
Málokomu neprekážajú komáre. Ich drobný vpich nám dokáže poriadne znepríjemniť spánok. Aj obyčajný komár môže byť v extrémnych prípadoch zdrojom bolestivých horúcich opuchov červenej až tmavofialovej farby. U niektorých ľudí zapríčiňuje okrem svrbenia i zväčšenie postihnutých častí (napríklad ušných lalokov) a horúčkovité stavy. Účinné sú protialergénne liečivé prostriedky a masti, prípadne chladivé zábaly. Malé deti môžeme pred nimi ochrániť sieťkami na kočíky a postieľky.
Ak sa komárom darí, môžu naklásť v miestnostiach larvy a „otravovať“ nás i v zime. V tropických oblastiach sú životunebezpečnými prenášačmi malárií, zápalu mozgových blán alebo žltej zimnice.
U nás ich likvidujeme celoplošnými chemickými postrekmi a odvodňovaním zatopených lokalít, kde sa liahnu. Alternatívnym riešením je rozširovanie chovu rýb, ktoré požierajú larvy komárov. Proti komárom sa môžeme brániť aj okennými sieťami, alebo elektrickými svetelnými lapačmi, na ktorých sa prilákaný hmyz vznieti. Chemická látka, šíriaca sa prostredníctvom malých prístrojčekov z elektrických zásuviek, nevyhovuje každému.
Zdanlivo ideálne riešenie navrhli konštruktéri rozširovača zvukového signálu, ktorý ľudské ucho nevníma, alemkomáre naň reagujú okamžitým útekom. Zistilo sa však, že na signál sú citlivé aj domáce zvieratá.
Roztoče môžu spôsobovať aj alergie
A netreba zabudnúť aj na ďalších nepríjemných spoločníkov. Mravce páchajú škody na potravinách, dreve i stavbách a prostredníctvom signálov dokážu komunikovať a vo veľkých húfoch sa pomerne rýchlo premiestňovať na nové miesta. Môžu roznášať aj choroby.
Mole nájdete v obilninách, v múke, v čokoláde (najmä orieškovej), v sušenom ovocí, ale aj v kobercoch, v odevoch a iných textíliách. Ak nemáte radi klasický naftalín, môžete sa proti nim brániť aj vrecúškami so sušenou levanduľou.
Roztoče môžu v niektorých prípadoch spôsobovať alergie, vyrážky a sťažujú dýchanie. Pohľad cez mikroskop by vám ukázal, že obyčajne nespíte v posteli sami, ale spoločne s miliónmi týchto nenápadných živočíchov.
Autor: tal