k najobľúbenejším dekoráciám.
Muškátom pred zimovaním oberte suché lístky a odkvitnuté súkvetia a prípadne zrežte nadbytočné výhonky. Kvetináčom nájdite svetlé miesto na chladnej svetlej chodbe s teplotou okolo 10° C. Aj keď muškáty majú radi čerstvý vzduch, sú háklivé na prievan. Zálievku treba obmedziť na minimum, ale zemina nesmie vyschnúť. Do odstátej vody izbovej teploty nepridávajte hnojivo. Prebudilo by v kvetinách nevítaný rast. Nové výhonky by boli slabučké, umelo vytiahnuté a nevyvinuté. Rastlina by sa tým v čase, kedy vyžaduje oddych, veľmi oslabila.
Aj „spiace" rastliny treba priebežne prehliadať, či ich nenapadli molice alebo červce. Ak sa tak stane, o napadnutú rastlinku sa treba ihneď postarať. Rozšírená choroba sa, tak ako u človeka, lieči horšie, ako keď je len v zárodku. Keď pelargóniám na jeseň a v zime poskytnete dobrú starostlivosť, odpočinuté sa vám na jar odvďačia bohatým kvitnutím.
Zopár rád na záver:- Rastliny v chladnom období nespotrebujú toľko vody, ako v lete, preto znížte zálievku na minimum. Prelievaním môžete poškodiť korene, ktoré začnú zahnívať.
Ak listy žltnú, môže to byť aj znak, že ste predsa len dávali rastline viac vody, ako potrebuje. Opatrne ju vyberte ju vyberte zo zeme, skontrolujte korene a zmäknuté, hnijúce odstráňte. Potom rastlinu presaďte do čerstvej mierne vlhkej zeme.
- Na polievanie používajte odstátu vodu izbovej teploty.
- Do jesene sa u rastlín znižuje spotreba živín, preto prestaňte prihnojovať. Inak sa začnú soli z hnojív ukladať v substráte a rastlinka môže uhynúť.
- Oddychujúcim rastlinám nesvedčí kolísanie teplôt, preto v miestnostiach udržiavajte stabilnú teplotu.
- Likvidujte z kvetov zvädnuté a odumreté časti, znížite tým možnosť napadnutia plesňou.
Pravidelne rastlinky kontrolujte, či ich nenapadli škodcovia, napríklad biela molica, ktorá rada parazituje na kvetoch aj v zime.
Ak listy žltnú
S presádzaním počkajte do jari. Na jeseň a v zime by oslabená rastlinka mohla dostať šok.
Autor: kys