BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Odvodové zaťaženie na Slovensku by sa mohlo podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) znížiť približne o 4 až 6 percentuálnych bodov. K takýmto záverom dospela PAS vďaka projektu o možnostiach znižovania odvodov na Slovensku, v rámci ktorého sa vybraní zástupcovia verejných inštitúcií a podnikateľského sektora vyjadrili k súčasnej výške odvodov. Ako na tlačovej besede informoval člen výkonnej rady PAS Jozef Hajko, garančné poistenie by sa mohlo zrušiť, sadzba poistného na poistenie v nezamestnanosti by sa mala znížiť, niektoré ďalšie druhy sociálneho poistenia premeniť na komerčné poistenie a zdravotné poistenie by sa malo včleniť do daňového systému.
Garančné poistenie slúži na vyplácanie miezd pre tých zamestnancov, ktorých zamestnávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti. "Existuje dosť právnych prostriedkov na to, aby sa nevyplatené mzdy vymohli iným spôsobom a nezbierali sme sa na to všetci," povedal Hajko k návrhu na zrušenie garančného poistenia. Sadzba poistenia v nezamestnanosti by sa podľa neho mohla znížiť, a to vzhľadom na prebytkovosť fondu poistenia v nezamestnanosti. "Pre prípad nezamestnanosti by sa mohlo dať aj komerčne pripoistiť," navrhol Hajko.
Podľa jeho názoru mohol mať aj celý kapitalizačný dôchodkový pilier v sebe prvok dobrovoľnosti. "Štát síce umožní vstup do tohto piliera dobrovoľne, ale sadzba vo výške 9 % je striktne stanovená," povedal. V prípade zdravotného poistenia ide podľa Hajka o nesprávne pomenovaný odvod. "Je to len daňové zaťaženie, a preto by bolo oveľa rozumnejšie, keby zdravotné odvody prešli do daňového systému," uviedol.
Väčší spoločenský tlak na znižovanie odvodového zaťaženia by sa podľa prezidenta PAS Ivana Štefanca vytvoril aj tým, že by sa platenie všetkých odvodov prenieslo na zamestnanca. "Zamestnávatelia by však o celú výšku odvodov svojmu zamestnancovi zvýšili plat, takže čisté mzdy by sa nemenili," zdôraznil.
Poistné na garančné poistenie v súčasnosti platí zamestnávateľ vo výške 0,25 % z vymeriavacieho základu (VZ) zamestnanca. Na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ spolu so zamestnancom odvádzajú po 1 % z VZ zamestnanca. Poistné na dôchodkové poistenie dosahuje 28,75 % z VZ, z toho 21,75 % platí zamestnávateľ a 7 % ten zamestnanec, ktorý nemá nezaopatrené dieťa. Sadzba poistného na nemocenské poistenie predstavuje spolu 2,8 % z VZ, zamestnanec aj zamestnávateľ sa na tomto poistnom podieľajú v rovnakej miere. Na zdravotné poistenie platí zamestnanec 4 % z VZ a zamestnávateľ 10 % z VZ. Okrem týchto odvodov platí zamestnávateľ aj úrazové poistenie, a to vo výške 0,3 % až 2,1 % v závislosti od rizikovosti práce zamestnanca.