Košice 10. decembra (TASR) - Spolu 56 záujemcov z 21 krajín prejavilo záujem o svetovú súťaž, zameranú na prognózovanie zaťaženia elektrickej siete, ktorú v auguste vyhlásilo Centrum pre inteligentné technológie Technickej univerzity (CIT TU) Košice.
Najúspešnejšie riešenia, uplatňované pri regulácii spotreby elektrickej energie, ponúkli Chih-Jen Lin z Taiwanu, David Esp z Veľkej Británie a Werner Brockmann z Nemecka. Do súťaže, ktorá je súčasťou medzinárodného projektu Eunit, podporovaného EÚ, sa zapojili aj 4 experti zo Slovenska.
Podľa slov Petra Sinčáka z CIT TU prognózy zaťaženia siete v rôznych časových fázach, ktoré sú produktom súťaže, zatiaľ na Slovensku neexistujú. Riešitelia predikovali údaje za roky 1997 až 1998, ktoré im poskytli Východoslovenské energetické závody (VSE), podnik Košice. Meradlom kvality bola percentuálna chyba v riešení, pričom v predikovanom návrhu rozdiel od skutočnosti predstavoval asi 2 %. "Prognóza zaťaženia elektrickej siete aj s hodinovým predstihom môže výrazne ovplyvniť nákup množstva elektrickej energie," konštatoval Norbert Hlinka z podnikového dispečingu VSE. Pri prekročení zakúpeného limitu elektrickej energie sú podľa neho vysoké penále, pri nedostatočnom množstve je potrebný dodatočný nákup za oveľa vyššiu cenu. Nesprávna prognózovanie stálo VSE v októbri zhruba 12 miliónov Sk, v novembri asi 3 milióny Sk. Nákup množstva energie potrebnej pre dodávku do elektrickej siete odhadujú dispečeri na základe skúseností a analýz rôznych faktorov. Do úvahy berú okrem iného aj televízne vysielanie obľúbených telenoviel či potenciálne používanie elektrických mechanizmov na záhradách a stavbách v prípade teplých víkendov. Predikovanie zaťaženia je celosvetovým problémom, doplnil N. Hlinka.
Výsledok spomínanej súťaže, ktorým sú technológie umožňujúce prognózovať zaťaženie elektrickej siete, je podľa slov P. Sinčáka zatiaľ "provokáciou a inšpiráciou pre VSE" k spolupráci s akademickou pôdou. "Ich komerčné využitie je podmienené vytvorením pravidiel na trhu s elektrickou energiou, ktorý na Slovensku v súčasnosti neexistuje," dodal N. Hlinka z VSE.
Medzinárodnú súťaž uzavreli 20. novembra a jej výsledky posúdia na konferencii Eunit, ktorá sa od 11. decembra uskutoční za účasti jej víťazov v Španielsku.
* vi gl