Bratislava 17. novembra (TASR) - Veľkým problémom záhradkárskych osád (ZO) je ich majetkovoprávne vysporiadanie, ktoré podľa zákona treba vykonať do konca tohto roka.
Podľa tajomníka Slovenského zväzu záhradkárov (SZZ) Juraja Korčeka z 987 je asi tretina ZO vysporiadaná. Najhoršie je to v Bratislavskom kraji, kde obvodné a krajský pozemkový úrad majú žiadosti šesť až sedem mesiacov a vznikajú prieťahy v konaní. V Bratislave dalo návrh na vysporiadanie 74 ZO, z toho 29 je ukončených a v 45 prebieha konanie. To sa môže pri nedohode s vlastníkmi pôdy riešiť dlhodobo.
Medzi prvé vysporiadané patrí ZO v Trnávke pri Zlatých pieskoch s počtom členov 414. No na jej niektorých záhradných parcelách už stoja vily. "Tie boli zlegalizované smiešnou pokutou," konštatuje Korček. Podľa neho štát v auguste 2000 zrušením vyhlášky o technických požiadavkách na výstavbu v ZO vytvoril chaotické podmienky, ktoré mnohí záujemcovia bezohľadne využívajú.
Od roku 1997 zaniklo v hlavnom meste SR 16 ZO. Medzi nimi Konečná, Topoľová jama, Limba či Orechová. Niektoré kvôli výstavbe ciest, na iných už stoja rodinné domy či iné objekty. "Nedôslednosťou v katastrálnej evidencii sa niektoré ZO cez privatizačný projekt dostali do súkromných rúk," dodal tajomník SZZ. Hrozbou na likvidáciu ZO sú aj trhové ceny za nájom či odpredaj pôdy. Príkladom je zvýšenie nájomného dôchodkyni v Ružinove, ktorá má záhradku veľkosti 464 m2. "Doteraz za ňu platila ročné nájomné 2320 Sk a starosta jej na budúci rok zvýšil na 46 400 Sk, pritom starenka má dôchodok 6000," uvádza Korček. Toto by mala čiastočne vyriešiť vyhláška o cenách pozemkov pri pozemkových úpravách, ktorú pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa SZZ by štát mal mať záujem o udržanie ZO, ktoré sa bez jeho nákladov starajú o ochranu a tvorbu životného prostredia. "V súčasnosti na celom Slovensku prebieha tvorba nového územného plánu a preto by sa oň ZO mali zaujímať," radí Ján Posypanka z Mestského výboru SZZ v Bratislave.