Bratislava 25. novembra (TASR) - Rafinérska spoločnosť Slovnaft dnes slávnostne otvorila v Bratislave novú výrobnú prevádzku hĺbkového odsírenia nafty s názvom Hydrogenačná rafinácia palív 7 (HRP7).
Celkové náklady na jej výstavbu dosiahli 3,2 miliardy Sk a jej denná produkčná kapacita predstavuje 5 500 ton bezsírnej motorovej nafty. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf marketingu a. s. Slovnaft Béla Kelemen.
Nová výrobná jednotka HRP7 umožní Slovnaftu v plnom rozsahu produkovať bezsírnu motorovú naftu a spĺňať tak požiadavky Európskej únie (EÚ), platné nielen od budúceho roka, ale aj od roku 2009. Podľa európskej smernice musí mať všetka predávaná motorová nafta od roku 2005 obsah síry nižší ako 50 mg/kg, od roku 2009 sa táto hranica zníži na 10 mg/kg.
"Prevádzka HRP7 je projekt, spustením ktorého dôjde k zastaveniu činnosti dvoch starších jednotiek produkujúcich sírnu naftu," uviedol Kelemen s dodatkom, že ak sa nová prevádzka osvedčí, tak spoločnosť dodatočne odstaví ďalšiu staršiu prevádzku.
Hoci rafinéria spustila prevádzku produkujúcu vysoko kvalitnú motorovú naftu s veľmi nízkym obsahom síry, na slovenský trh bude dodávať túto komoditu s obsahom síry 50 mg/kg. "Slovnaft je schopný produkovať bezsírne palivá. Na Slovensku budeme predávať naftu takej kvality, ktorá zodpovedá požiadavkám platnej legislatívy," dodal Kelemen.
Spustenie novej prevádzky znamená aj významné ekologické prínosy v podobe zníženia zaťaženia životného prostredia modernizáciou technológií a dosiahnutím vyšších kvalitatívnych parametrov motorovej nafty. Množstvo emisií zo spaľovacích procesov, ktoré prebiehajú v Slovnafte, vďaka novej výrobnej jednotke ročne klesne takmer o 29 ton. Množstvo chladiacich vôd vypúšťaných do Malého Dunaja sa zníži o 11,9 milióna kubických metrov (m3) a emisie oxidov síry v celej sfére použitia bezsírnej motorovej nafty poklesnú zhruba o 780 ton.
Slovnaft v posledných rokoch prešiel širokou modernizáciou a po 10 rokoch rozsiahleho investovania v súčasnosti podľa Kelemena patrí medzi 5 najlepších rafinérií v západnej Európe. Spoločnosť mala na tento rok naplánované investície v objeme 8 miliárd Sk, v skutočnosti však investovala zhruba 7 miliárd Sk, pričom sa jej podarilo zachovať kvalitu plánovaných investícií. V budúcom roku by investície Slovnaftu mali podľa Kelemena klesnúť asi na 4 miliardy Sk. Rafinéria plánuje realizovať ďalšie programy v snahe naďalej modernizovať a zefektívňovať svoju činnosť. Medzi očakávané investičné akcie v roku 2005 patria projekty rekonštrukcie nádrží, modernizácia spaľovne a program modernizácie čistiarne odpadových vôd.
Asi 75 % produkcie Slovnaft vyváža. Tento rok sa mu podarilo medziročne zdvojnásobiť svoj export do Rakúska, kde vyváža palivá s obsahom síry nižším ako 10 mg/kg. Dôležitými exportnými trhmi spoločnosti sú tiež Česká republika a Poľsko. Rafinéria Slovnaft je členom nadnárodnej skupiny MOL, ktorá je vedúcim integrovaným ropným, petrochemickým a plynárenským hráčom v regióne strednej a východnej Európy. Skupina MOL ročne spracúva približne 14 miliónov ton ropy.