V súvislosti s bratislavským sídliskom Petržalka sa traduje vtipná historka. Skupinku zahraničných architektov povozili ich slovenskí kolegovia po meste a neobišli ani Petržalku. Angličania boli týmto sídliskom nadšení, urobili si niekoľko fotografií a čo to sa aj povypytovali. O nejaký čas po ich odchode vyšiel v zahraničnej tlači článok, kde sa písalo o tom, ako bratislavčania elegantne vyriešili rekonštrukciu historického centra: pre obyvateľov opravovaných bytov postavili veľmi slušné provizórne ubytovanie - sídlisko na druhej strane Dunaja.
Úroveň niektorých bratislavských sídlisk a kvalita bývania v nich, je niekedy skutočne taká, že by sme ich mohli považovať za provizórium. Ľudia, ktorí v sídliskových bytoch bývajú, museli však do svojho bývania investovať dostatočne vysoké sumy a v tomto "provizóriu" bývajú dlho a ešte možno dlho bývať budú. Preto sa stále viac zaujímajú o to, ako by sa dalo ich bývanie zlepšiť. Niektorým ide pritom najmä o kultúru ich vlastného bývania, iným aj o to, aby sa zvýšila možnosť predať byt v danej lokalite a presťahovať sa inde.
Odborníci z realitných kancelárií sa pritom zhodujú na tom, že cestou ako zvýšiť cenu bytu je rekonštrukcia. Niektorí sa mylne domnievajú, že stačí urobiť stierky, položiť plávajúce podlahy a vymurovať jadro. Ani takto prerobený byt však nie je zárukou úspechu. Problém je aj - a niekedy najmä - vo vonkajšom stave domu a v jeho okolitom prostredí. Treba teda uvažovať aj nad rekonštrukciou celého bytového domu. V niektorých častiach mesta sa už ku komplexným revitalizáciam pristúpilo a tieto opatrenia jednoznačne zvýšili kvalitu bývania v upravených domoch.
Jednou z výrazných zmien je napríklad zateplenie obvodových plášťov budov - okrem zníženia spotreby energie na vykurovanie totiž prináša aj ďalšie výhody, od ekologických, cez hygienické až po estetické.
Podľa obchodníkov s realitami sa pritom nielen zlepší kvalita bývania, ale zvýši sa aj cena bytu a výrazne sa urýchli aj možnosť jeho predaja.
Na potrebu revitalizovať bytový fond v panelových domoch zareagovali aj banky a sporiteľne. Klasické stavebné úvery poskytujú riešenia pre jednotlivých vlastníkov bytov - teda pre fyzické osoby, v ponuke sú však aj také produkty, ktoré umožňujú financovanie rekonštrukcií už aj právnickým osobám.