Bratislava 27. decembra (TASR) - Od januára budúceho roka budú môcť peňažný príspevok na osobnú asistenciu poberať aj zdravotne ťažko postihnutí ľudia starší ako 65 rokov za podmienky, že sú zamestnaní. Prináša to novela zákona o sociálnej pomoci, ktorá nadobúda účinnosť v novom roku.
Podľa námestníčky generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ildikó Polačekovej pomôže príspevok zostať postihnutým občanom aktívnym aj vo vyššom veku, i keď ho zrejme nebude využívať až taká veľká skupina ľudí. "Určite nepôjde o desaťtisíce občanov," uviedla námestníčka. ÚPSVR zatiaľ nevie ani odhadnúť, akú sumu v súvislosti s touto úpravou vynaloží. Zdravotne ťažko postihnutí, ako dodala Polačeková, sa môžu aj vo vyššom veku venovať rôznym činnostiam od vrátnika až po spisovateľa.
Od nového roka budú môcť navyše vykonávať rodinní príslušníci osobnú asistenciu až do štyroch hodín denne, čo je o hodinu viac ako doteraz, v prípade, že je zdravotne postihnutý aktívny. "Znamená to, že sú zamestnaní, podnikajú alebo sa vzdelávajú," konkretizoval hovorca ministerstva práce Martin Danko. Pre ostatných zdravotne postihnutých zostáva rozsah osobnej asistencie zachovaný najviac na tri hodiny za deň. Činnosti, na účely ktorých sa poskytuje osobná asistencia, sú pritom napríklad vstávanie, obliekanie, osobná hygiena či podávanie liekov.
Ďalšími zmenami v zákone je zvýšenie peňažného príspevku na kúpu osobného motorového vozidla s automatickou prevodovkou na sumu 250 000 Sk pre tých občanov, ktorí sú odkázaní na takúto úpravu auta. Musia však vlastniť vodičský preukaz. Rozširuje sa aj okruh ťažko zdravotne postihnutých občanov, ktorí majú nárok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, a to o nevidiacich.
Podľa Danka je cieľom všetkých týchto úprav zabezpečiť, aby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím mohli pracovať, a uľahčiť im túto formu zamestnania.