re obe strany. Mnohí rodičia sa boja kúpiť deťom napríklad psa, pretože sa obávajú, že nakoniec s ním budú na prechádzky chodiť sami. A tak volia nenáročnejšie druhy – plazy, ryby, vtáky, hlodavce...
Psychológovia sa zhodujú v názore, že starostlivosť o zviera vedie deti k pravidelným návykom a zodpovednosti, a často pomáha aj zameniť vysedávanie pred televíznou či počítačovou obrazovkou za pravidelnejší pobyt vonku.
Každý, kto sa podujme na starostlivosť o psa, andulku, či gekona, by mal samozrejme vedieť, aké životné podmienky by mu mal pripraviť. Okrem pravidelného prísunu vody, potravy a vitamínov, potrebujú zvieratá aj vyhovujúce prostredie. Väčšinou však stačia aj malé zmeny v usporiadaní nábytku na to, aby sa zvieratku darilo a aby ste nemuseli onedlho bežať v veterinárovi.
Klasickým domácim miláčikom detí sú psy a mačky, od nedávna aj špeciálne vyšľachtené zajačiky. Napriek obavám mnohých ľudí, možno v panelákovom byte chovať aj väčšie plemená psov - skúsení chovatelia hovoria, že sú v miestnosti oveľa pokojnejšie ako malé psíky, ktoré sú hyperaktívne a hlučné pri akomkoľvek podnete. A v panelákoch je dôležité dbať pri výbere rasy na spolužitie s okolím.
V našich príbytkoch sa darí aj iným druhom zvierat a existuje viacero živočíchov, ktoré sú menej náročné na dennú starostlivosť. V poslednom období vzrástol záujem najmä o plazy. Niektorým druhom totiž stačí k životu terárium, teplo a jedna myška za dva týždne. Obľúbenou alternatívou sú aj viaceré druhy jašterov rozličných tvarov i farieb, korytnačky, veľké i malé vtáky, morčatá alebo učenlivé potkany. Dobrými kamarátmi môžu byť i hravé fretky, nežné činčily, alebo ryby - pohľad do akvária s farebnými rybičkami pôsobí upokojujúco.
Autor: Maja Tallová