SME

Koruna v roku 2004 lámala rekordy, NBS ju musela brzdiť

Bratislava 2. januára (TASR) - Rok 2004 sa pre slovenskú korunu niesol v znamení lámania rekordov. Najsilnejšia bola v závere roka, keď sa jej podarilo ...

Bratislava 2. januára (TASR) - Rok 2004 sa pre slovenskú korunu niesol v znamení lámania rekordov. Najsilnejšia bola v závere roka, keď sa jej podarilo priblížiť k úrovni 38,5 SKK/EUR. Rok 2004 pritom začínala na hladne 41,1 SKK/EUR. Voči doláru sa na Silvestra dostala na nové historické maximum 28,370/400 SKK/USD.

Národná banka Slovenska (NBS) vytiahla v boji proti silnej slovenskej mene všetky zbrane. V priebehu roka štyrikrát znižovala kľúčové úrokové sadzby zhodne o 50 bázických bodov, ponechávala banky topiť sa v prebytočnej likvidite a intervenovala aj priamo. Pozitívne správy však boli silnejšie. Korunu ťahali na nové maximá informácie o príchode nových automobiliek - juhokórejskej Kia/Hyundai aj amerického Fordu, ako aj zlepšenie ratingu Slovenska agentúrou Fitch aj Standard & Poor's. Pod vývoj kurzu sa tiež v značnej miere podpísali nálady na okolitých trhoch aj na domácej politickej scéne. Makroekonomické ukazovatele o slovenskej ekonomike si väčšinou koruna nevšímala.

SkryťVypnúť reklamu

S lámaním rekordov začala domáca mena hneď druhý januárový týždeň, keď s pomocou zahraničných hráčov pokorila úrovňou 40,660/710 SKK/EUR historické maximum z mája 2003. Na približne 7-ročnú najsilnejšiu úroveň 31,680/730 SKK/USD sa dostala aj voči doláru. V polovici januára poslali kurz pod 40,6 SKK/EUR fámy, že juhokórejská automobilka Kia chce postaviť na Slovensku svoj závod. Späť k 40,8 SKK/EUR ju však vytlačila nervozita investorov v súvislosti s vyhláseniami poslanca Ivana Šimka, že nevstúpi do koalície, keď na jej čele bude premiér Mikuláš Dzurinda. Schválenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení v parlamente napriek strate väčšiny však pomohlo slovenskej mene v 4. januárovom týždni opäť pod 40,6 SKK/EUR. Zlepšenie ratingu SR agentúrou Fitch Rating stiahlo kurz až k 40,410/450 SKK/EUR, na čo NBS reagovala verbálnymi intervenciami. Nasledovali informácie o chybne spracovanej štatistike o zahraničnom obchode za rok 2003 a negatívne nálady v stredoeurópskom regióne, v reakcii na to slovenská mena vystrelila až k 41-korunovej hranici.

SkryťVypnúť reklamu

V úvode druhého mesiaca roka na kurz negatívne vplývali nálady v regióne, pozitívne špekulácie o postavení závodu Kia/Hyundai na Slovensku. Druhý februárový týždeň si domáca mena zapísala nový rekord 40,360/400 SKK/EUR. Následne sa ustálila nad 40,4-korunovou hranicou a ani revízia zahraničnoobchodných čísiel ju nevytlačila nad 40,6 SKK/EUR. Nové historické maximá zaznamenávala slovenská mena aj v marci, keď sa postupne v jeho závere prebojovala až na 40,090 SKK/EUR. NBS sa po prvýkrát v tomto roku rozhodla proti silnejúcej korune zasiahnuť a znížila o 50 bázických bodov kľúčové úrokové sadzby.

V apríli bola slovenská mena hlavne pod vplyvom politiky. Slováci volili nového prezidenta a v referende sa mali vysloviť k predčasným voľbám. Pred Veľkou nocou sa koruna pokúsila prvýkrát vo svojej histórii prelomiť psychologickú 40-korunovú hranicu. Prvé kolo prezidentských volieb, z ktorého nepostúpil koaličný kandidát Eduard Kukan, však kurz poslal späť k 40,2 SKK/EUR. V závere štvrtého mesiaca túto magickú úroveň však prekonala, na čo centrálna banka zareagovala ďalším 50-bodovým znížením úrokov. Pridali sa aj horšie zahraničnoobchodné výsledky a koruna sa vyšvihla na najslabšiu úroveň od konca roka 2003, a to 40,540/590 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

V máji sa kurz zosunul postupne z 40,450/500 SKK/EUR až pod 40 SKK/EUR. Zastavilo ho Parlamentné zhromaždenie NATO, kvôli ktorému boli hráči opatrnejší. Už v júni však s pomocou českej kolegyne slovenská mena prelomila hranicu 39,9 SKK/EUR. Verbálne intervencie NBS trh ignoroval, centrálna banka preto vytiahla ďalšiu zbraň. V aukcii svojich pokladničných poukážok odmietla všetky ponuky bánk a trh deň na to zaplavili peniaze zo splatných cenných papierov. Tretí júnový týždeň najskôr NBS dovolila korune zhodnotiť na nový rekord 39,760/780 SKK/EUR, následne však opäť prestala odčerpávať prebytočné zdroje z bankového sektora v repo tendroch. Posledný júnový deň okrem toho po tretíkrát v roku znížila kľúčové sadzby.

Siedmy mesiac začala koruna novým rekordom, postupne spadla až na 39,670 SKK/EUR, na čo 8. júla NBS reagovala prvýkrát po vyše roku priamou intervenciou. Vytlačila kurz tesne pod 40 SKK/EUR. Pozitívne nálady na okolitých trhoch pomohli domácej mene časť svojich strát vymazať, v závere júla sa však oslabila k 40,2 SKK/EUR. V auguste korunu podporila úspešná aukcia 15-ročných štátnych dlhopisov, negatívne vplývali problémy s vykupovaním pozemkov pre Kia/Hyundai a regionálne nálady. Kurz sa hýbal od 39,850 až do 40,340 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý septembrový týždeň sa koruna hýbala okolo 40,1 SKK/EUR, následne spadla pod 40 SKK/EUR. Na konci deviateho mesiaca sa ustálila okolo tejto psychologickej hranice. Október bol pre slovenskú menu jedným z najpokojnejších mesiacov v roku a koruna bola najstabilnejšia z mien V4. Históriu začala opäť meniť v novembri. Podporila ju správa Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý chválil reformy a ekonomický vývoj na Slovensku. Trh ignoroval verbálne intervencie NBS a hlavne nerezidenti kurz stlačili až pod 39,2 SKK/EUR. Nasledovalo štvrté zníženie úrokov, ktoré však korunu oslabilo len k 39,3 SKK/EUR.

V úvode decembra príchod na Slovensko oznámila americká automobilka Ford a domáca mena sa priblížila k 39-korunovej hranici. Na stredoeurópskych trhoch však zavládla negatívna atmosféra, pričom oslabovali maďarský forint, poľský zlotý aj česká koruna. Pozitívne čísla o slovenskej ekonomike síce korune nepomáhali posilniť, avšak výsledky zahraničného obchodu SR za október a výrazný rast HDP v treťom štvrťroku pravdepodobne bránili jej výraznejšiemu oslabeniu. Psychologických 39 korún za euro sa podarilo trhu zlomiť 13. decembra, potom koruna nastúpila na vlnu zhodnocovania. Postupne sa prebojovala až k 38,5 SKK/EUR, odkiaľ ju však dva dni pred Vianocami začala vyháňať centrálna banka priamymi intervenciami. Medzi sviatkami sa situácia na devízovom trhu upokojila, pričom kurz sa hýbal v pásme 38,700 až 38,900 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Krížový kurz koruny voči doláru sa hýbal v intervale 28,370 až 35,400 SKK/USD a bol ovplyvňovaný hlavne vývojom americkej meny na svetových trhoch. Najsilnejšia bola koruna voči doláru v posledný deň roka 2004, kedy si úrovňou 28,370/400 SKK/USD zapísala nové historické maximum.

Vzájomný pomer českej a slovenskej meny začínal okolo 1,24 SKK/CZK, v auguste sa vyšplhal k 1,28 SKK/CZK. V závere roka končil mierne nižšie, na 1,2700 SKK/CZK.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 5. 2025)
USD 1.126
AUD 1.747
CZK 24.907
JPY 163.260
CAD 1.571
GBP 0.842
HUF 402.350
PLN 4.269
CHF 0.939
SEK 10.902

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 307
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 518
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 178
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 482
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 310
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 263
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 954
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 949
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 633
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 648
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 7 041
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 686
  7. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 6 577
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 551
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most v Poprade.

Rezort sa spolieha na analýzu za 7,6 milióna.


5
Qatar airways

Celkové údaje o príjmoch a počte cestujúcich zatiaľ nie sú k dispozícii.


TASR
Skupina Be Group pôsobila na Slovensku od roku 2005.

Koncern Be Group skončil neslávne.


1
Na archívnej snímke demonštranti protestujú proti masového turizmu v Barcelone.

Španielsko vlani prilákalo rekordných 94 miliónov turistov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 954
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 949
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 633
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 648
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 7 041
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 686
  7. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 6 577
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 551
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťZatvoriť reklamu