Bratislava 18. januára (TASR) - Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zvádzajú najnovšie boj o klienta aj znižovaním poplatkov, ktoré vyberajú za správu ich dôchodkových úspor.
Úrad pre finančný trh (ÚFT) už odsúhlasil pokles poplatkov na nulu Aegon a ČSOB DSS, pričom prvá z nich začne nové podmienky uplatňovať od februára tohto roka. Maximálny poplatok za správu aktív predstavuje prvé tri roky rozbiehania dôchodkovej reformy 0,08 % a potom 0,07 % mesačne, pričom všetky spoločnosti s výnimkou Allianz-Slovenskej DSS si spočiatku stanovili túto najvyššiu možnú hranicu.
Ivan Švejna z Nadácie F.A. Hayeka považuje znižovanie poplatkov za prínos konkurencie na trhu dôchodkového sporenia pre klienta, aj keď poplatok za správu aktív je momentálne pre DSS zanedbateľný. Počíta sa totiž z čistej priemernej mesačnej hodnoty dôchodkového účtu, na ktorý začnú prvé peniaze od ľudí tiecť až v marci tohto roka. Rozhodujúcim zdrojom príjmov sa pre správcov stane tento typ poplatku až po čase, keď klienti budú mať nasporené na účtoch státisíce korún. Okrem poplatku za správu aktív vyberajú DSS ešte jednotné jedno percento z mesačného odvodu za vedenie účtu, čo znamená, že z každej stovky, ktorá k nim príde, si odkroja korunu.
Na margo konkurencie medzi DSS Švejna poznamenáva, že prvá "vlna" záujemcov o kapitalizačný dôchodkový pilier už zmluvy uzavrela a DSS, ktoré doteraz nezískali väčší počet klientov, to budú mať ťažké. Správcom, ktorí v závere júna 2006 nebudú mať 50 000 sporiteľov, totiž ÚFT odníme licenciu. "Napĺňajú sa očakávania, že tretina z predpokladaného milióna účastníkov druhého piliera sa zapojí už v priebehu prvých troch mesiacov od spustenia marketingovej kampane, čo zodpovedá asi 330 000 klientom do konca januára," hovorí Švejna. V polovici januára evidovalo 8 DSS spolu približne 280 000 sporiteľov.
Ďalších zhruba 300 000 ľudí si podľa predsedu správnej rady nadácie nechá rozhodnutie o účasti v novom dôchodkovom systéme na posledné dva mesiace pred vypršaním júnového termínu a zvyšná tretina bude postupne prichádzať počas nadchádzajúceho vyše roka. "Získanie každého ďalšieho klienta už teda bude náročnejšie a tempo podpisovania zmlúv sa radikálne zníži," avizuje Švejna.
ÚFT schvaľuje zmeny poplatkov jednotlivých DSS v rámci ich štatútov a o úprave vydáva rozhodnutie. "Zákon o starobnom dôchodkovom sporení navyše vyžaduje aj formálne procedúry oznámenia o zvýšení alebo znížení poplatku. V lehote 30 dní pred znížením poplatkov musí byť táto informácia zverejnená v dennej tlači s celoštátnou pôsobnosťou," pripomína Roman Fusek z ÚFT. Podľa hovorcu Mareka Kačmára už úrad odsúhlasil viacero návrhov aj na iné zmeny v štatútoch DSS, týkajúcich sa napríklad zmien osôb v orgánoch alebo sídla spoločnosti.