Bratislava 10. februára (TASR) - Slovensko obsadilo v roku 2005 v Indexe ekonomickej slobody, ktorý zostavuje Heritage Foundation a Wall Street Journal 36. priečku zo 155 hodnotených krajín. Index ekonomickej slobody dosahuje 2,43 bodu, čo Slovensko zaraďuje medzi krajiny s prevažne slobodnou ekonomikou. V roku 2004 dosiahla SR index 2,44 a umiestnila sa na 35. priečke. Pokiaľ ide o výšku daňového zaťaženia fyzických osôb, Slovensko má 19. najnižšiu sadzbu dane z príjmu fyzických osôb.
Slovensko urobilo za posledných 10 rokov obrovský pokrok na ceste k slobodnej ekonomike, v odstraňovaní byrokratických bariér a zlepšovaní možností investovania, povedal dnes Marc Miles jeden z amerických autorov Indexu ekonomickej slobody.
"Daňová sadzba bola v roku 2004 znížená na polovicu, na jednotnú hranicu 19 %, takéto niečo by neurobila nijaká krajina zo starých členských štátov Európskej únie, dokonca ani USA. Máte obrovskú príležitosť na rozvoj vašej ekonomiky," povedal Miles.
Zostávajúcimi problémami Slovenska však podľa Milesa aj naďalej ostávajú dve oblasti, vlastnícke práva a zabezpečenie vymožiteľnosti práva. "Bez správnej definície vlastníckych práv nie sú definované pravidlá hry, pre potenciálnych investorov je to veľké riziko, ktoré zatieni aj výhody nízkeho daňového zaťaženia," domnieva sa Miles.
Na 1. mieste Indexu sa umiestnil Hongkong, z európskych krajín bolo najúspešnejšie Luxembursko, ktoré skončilo na 3. mieste. Na poslednom 155. mieste sa umiestnila ekonomika Severnej Kórey.
Heritage Foundation zostavuje rebríčky ekonomickej slobody už 11. rok, používa pri tom 10 kritérií, ktorým prikladá hodnotenie 1 až 5, pričom 5 znamená najhoršie. Spriemerovaním všetkých 10 kritérií sa dosiahne konečný bodový zisk ekonomiky. Slobodný obchod, daňové a odvodové zaťaženie, vládne zásahy, menová politika, tok kapitálu a zahraničné investície, bankový a finančný sektor, mzdy a ceny, vlastnícke práva, regulácie a rozsah čiernej ekonomiky, to všetko sú hodnotiace kritéria, ktoré spoluurčujú mieru slobody ekonomiky.
Index ekonomickej slobody rozdeľuje krajiny podľa dosiahnutých bodov na krajiny so slobodnou, prevažne slobodnou, prevažne neslobodnou a neslobodnou ekonomikou. "Je to len mierne vyše 20 % celkovej svetovej populácie, ktorá žije v krajinách, ktoré sú hodnotené ako úplne, alebo prevažne slobodné, približne 77 % obyvateľov našej planéty žije v menej slobodných, alebo v úplne neslobodných krajinách z pohľadu Indexu ekonomickej slobody," povedal Martin Chren predseda nadácie F. A. Hayeka, ktorá dnes v Bratislave prezentovala výsledky Indexu ekonomickej slobody na rok 2005.