Bratislava 14. februára (TASR) - Cestovný ruch, vzdelávanie a riešenie rómskej otázky by mali doplniť navrhované strategické priority, v rámci ktorých by mala Európska únia (EÚ) participovať na financovaní projektov zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v novom programovacom období 2007 až 2013.
Na týchto troch nových prioritách sa zhodli členovia Regionálnej rady vlády SR pre regionálnu politiku a dohľad nad štrukturálnymi operáciami, ktorí dnes rokovali v Bratislave. Diskutovali o nových prioritách Európskeho strategického rámca finančnej pomoci do roku 2013, ktorý zastrešuje Európska komisia (EK), a v súčasnosti je predmetom rokovaní všetkých členov únie. Zároveň spresňovali formuláciu návrhu o predbežnej pozícii SR k návrhom nariadení EK k štrukturálnym fondom a Kohéznemu fondu na obdobie 2007 až 2013.
Podpredseda vlády SR Pál Csáky TASR informoval, že v súčasnosti je v štádiu prípravy nový rozvojový program regionálnej politiky, vidieckej politiky, energetiky, pôdohospodárstva a priemyslu SR pre obdobie 2007 až 2013. "Tento dokument bude na európskej úrovni aj na národnej úrovni fixovať, na čo budú použité prostriedky z fondov EÚ po roku 2007."
Potvrdil živú a dlhú diskusiu členov rady za účasti ministrov a štátnych tajomníkov zainteresovaných rezortov. Tí vniesli požiadavku "organizovať stretnutie na úrovni ministrov k spomínaným prioritám európskej i národnej stratégie rozvoja, pretože hneď na začiatku tohto procesu musíme určiť hlavné smery vývoja." Ministri rezortov ako riadiacich orgánov pre operačné programy, financované z eurofondov, budú o tejto forme pracovného rokovania v blízkej budúcnosti diskutovať, dodal Csáky.
Spresnil, že dialóg o európskom strategickom rámci a nariadení EK k povstupovýn fondom pokračuje, "národný strategický rámec SR bude pripravený do novembra až decembra roku 2005," avizuje vicepremiér. Následne dokument odsúhlasí vláda SR s tým, že do dialógu, čo bude predmetom príspevkovej pomoci z eurofondov po roku 2007, chce Csáky prizvať aj zástupcov verejného sektora, Slovenskej akadémie vied, univerzít, regionálnych a tiež sociálnych partnerov. Táto široká diskusia štátnej správy, miestnej správy a akademickej obce je dôležitá, nakoľko je v hre "vážny dokument o modernizácii slovenskej reality do obdobia roku 2013," vyhlásil Csáky.