San Francisco 27. decembra (TASR) - Ak odborníci na bezpečnosť počítačových sietí označovali rok 2001 za najhorší rok z hľadiska vírusov a december za najhorší mesiac, čo potom povedia o roku 2002? Odborníci totiž predpovedajú, že tvorcovia vírusov a červov nájdu oveľa účinnejšie spôsoby pre útoky na počítačové systémy a dokonca poškodia prenosné zariadenia, vreckové počítače a mobilné telefóny.
Ako hovorí predstaviteľ špeciálneho centra spoločnosti Symantec Corp. Vincent Weafer, autori vírusov zistili, že je jednoduché podnietiť užívateľov k otvoreniu príloh súborov, ak ich presvedčia, že prílohy obsahujú fotografie ruskej tenistky Anny Kournikovej alebo ich označia ako "nahá žena". Iné vírusy zas sľubovali, že otvorením prílohy sa užívateľ môže zúčastniť na ankete o udalostiach v Afganistane alebo ich presvedčili, že súbor obsahuje najnovšiu verziu antivírového programu renomovanej spoločnosti.
Hoci sú tieto cesty veľmi populárne, najhorší vírus sa nešíril cez elektronickú poštu. Code Red sa totiž množil tým, že využíval známe zraniteľné miesta v serveroch so softvérom Internet Information Server Web od Microsoft Corp. Počas svojho "života" napadol odhadom 300 000 počítačov a spôsobil škody zhruba za 2,6 miliardy USD.
Po Code Red sa druhým najnákladnejším vírusom s odhadovanými škodami za miliardu dolárov stal červ SirCam, ktorý exportoval náhodne vybrané dokumenty z nakazených počítačov a ohrozil tak súkromie užívateľov.
Tento rok bol rokom nepozorovanej vírusovej hrozby, ktorú charakterizuje niekoľkonásobný útok prostredníctvom elektronickej pošty a nakazených internetových stránok a serverov. Spoločnosti pritom za tento rok doteraz vydali odhadom 12,3 miliardy USD na odbúranie vírusovej hrozby.
Odborníci vysvetľujú, že čím viac je spôsobov útoku, tým rýchlejšie a na väčšie plochy sa môže červ rozšíriť.
"Tradične máte hackerské nástroje na jednej strane a autorov vírusov na druhej. Teraz sa spojili," hovorí V. Weafer.
Aj predstaviteľ spoločnosti Network Associates Inc. Vincent Gullotto varuje pred ďalšími útokmi, ktoré prilákajú užívateľa na nakazenú internetovú stránku. V takom prípade obete dostávajú elektronickú poštu s odkazom na internetovú stránku, ktorá pri návšteve nahrá do počítača zákerný kód.
Keďže zariadenia, ako Pocket PC 2002 od Microsoft Corp. alebo Nokia Communicator, je možné pripojiť k bežnému počítaču na nahratie informácií, tiež sa môžu stať obeťou vírusov a červov. Ako pre agentúru Reuters povedal výkonný riaditeľ Network Associates George Samenuk, menej než päť percent bezdrôtových zariadení má antivírový softvér a mobilné siete prakticky žiadny.
Odborníci sa oveľa viac obávajú zákerných častí kódov, ktoré sa cez mobilné telefóny šíria prostredníctvom písaných správ a môžu úplne zablokovať telefón.
(1 USD = 48,075 SKK)
* 1 sov