Bratislava 4. marca (TASR) - Rafinéria Slovnaft očakáva, že cena ropy na svetovom trhu tento rok pravdepodobne prekročí hranicu 50 USD za barel, v prepočte 1 438,9 SKK.
Na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave to uviedol šéf marketingu Slovnaftu Béla Kelemen. Fundamentálne faktory, ktoré spôsobujú vysoké ceny ropy podľa Kelemena stále pretrvávajú a sú nezmenené. "Tento rok neočakávame, že svetové ceny ropy by mohli klesnúť pod 40 USD za barel, je väčšia pravdepodobnosť, že prekročia hranicu 50 USD," povedal Kelemen.
Kým v minulosti ropné krízy spôsobovala strana ponuky, súčasnú situáciu má podľa Kelemena na svedomí vysoký dopyt po rope a ropných produktoch. Pokles cien ropy možno podľa neho dosiahnuť iba zvýšením kapacít, a to rafinérskych i logistických. Ceny benzínu a nafty na Slovensku z pohľadu kúpnej sily obyvateľstva sú podľa Kelemena vysoké. Zároveň dúfa, že vzhľadom na rast kúpnej sily, sa bude tento pomer vyvíjať priaznivejšie.
Medzi nepriaznivo sa vyvíjajúce hlavné faktory patrí aj nedostatok benzínov na americkom trhu, ktorý podľa Kelemena ročne trpí deficitom 30 miliónov ton. Benzín sa do USA dováža prevažne z Európy, čo na starom kontinente vyvoláva tlak na rast jeho cien. Európa však na druhej strane trpí nedostatkom nafty, pričom ročne musí doviezť asi 30 miliónov ton, a to najmä z Ruska.
Pomer svetového dopytu a ponuky v prípade benzínu a motorovej nafty je podľa Slovnaftu v súčasnom období veľmi napätý. Vplyv na rast cien týchto komodít má nielen geopolitická situácia, ale v posledných týždňoch aj výrazne chladné počasie. Opačný vplyv na ceny palív Slovnaftu má priaznivý vývoj kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru. "Pred pár rokmi nikto neočakával takýto vývoj," konštatoval Kelemen. Kým v roku 2000 stál americký dolár približne 50 Sk, v súčasnosti sa jeho hodnota pohybuje pod hranicou 30 SKK/USD.
V dôsledku konkurenčného boja Slovnaft podľa slov Kelemena v posledných 10 rokoch investoval do modernizácie rafinérie zhruba 50 miliárd Sk. Už dnes vyrába iba bezsírne palivá a spĺňa tak podmienky Európskej únie (EÚ), ktoré budú záväzné od roku 2009. Na vavrínoch však nezaspala ani konkurencia v okolitých krajinách, ktorá je už tiež schopná produkovať tieto vysokokvalitné ekologické produkty. Bezsírne palivá sa zo susedných štátov EÚ nevyrábajú iba v Českej republike.
(1 USD = 28,778 SKK; 1 barel = 159 litrov)