Bratislava 17. marca (TASR) - Kľúčom k úspešnému napredovaniu a približovaniu sa Slovenska k ekonomikám vyspelých krajín je implementácia cieľov Lisabonskej stratégie pre Slovensko. Na tomto tvrdení sa zhodli účastníci dnešného seminára o možnostiach a výzvach členstva SR v Európskej únii, ktorý dnes v Bratislave zorganizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a Združenie na podporu podnikania (ZPP) SME Union Slovakia.
Účastníci v rámci diskusie poukázali aj na nedostatky inovačnej aktivity v podmienkach SR a zlú prepojenosť vedeckovýskumných inštitúcií s podnikateľskou sférou. Za závažnú bariéru rozvoja nových podnikateľských myšlienok označili nedostatok rizikového kapitálu.
V oblasti čerpania štrukturálnych fondov navrhli podnikatelia upraviť podmienky na získavanie peňazí z fondov EÚ podľa potrieb jednotlivých regiónov s cieľom postupného zmenšovania regionálnych rozdielov na Slovensku. Ako uviedol prezident PAS, Ivan Štefanec, práve veľkosť regionálnych disparít kritizuje aj posledná Správa Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti.
Účastníci seminára diskutovali o problémoch ekonomického rozvoja SR a EÚ s ministrom financií SR Ivanom Miklošom, podpredsedom Európskej ľudovej strany, Wimon Van Velcenom, poslancom Európskeho parlamentu Jánom Hudackým, štátnym tajomníkom Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Szoltom Lukáčom a predsedom ZPP SME Union Slovakia Ivanom Štefancom.
Podľa Lisabonskej stratégie, ktorá je v súčasnosti spolu s Paktom stability a rastu EÚ najpopulárnejším dokumentom medzi krajinami Európskej únie, by sa mala EÚ do roku 2010 stať najkonkurenscieschopnejšou, najdynamickejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou sveta. Dokument kladie dôraz predovšetkým na tvorbu nových kvalitných pracovných miest a sociálnu kohéziu. Stratégia bola prijatá v roku 2001.