BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu zákon, ktorý mal znížiť náklady na prenos hypotéky do inej banky.
Kým teraz si finančné ústavy pýtajú za predčasné splatenie úveru poplatok okolo päť percent z predčasne splácanej sumy, od 21. marca 2016 mal zákon limitovať poplatok na jedno percento.
Pri prenose hypotéky, na ktorej je zostatok 70-tisíc eur, by dlžníci ušetrili 2800 eur.
Vadí mu nejasnosť
Prezident zákon vrátil, pretože časť o jednopercentnom limite na poplatok je podľa neho nezrozumiteľná.
V inej časti zákona sa totiž poplatky zakazujú úplne, no iba pri predčasnom splatení úveru pri uplynutí doby fixácie úrokovej sadzby a pri splatení najviac pätiny z úveru.
Podľa Kisku sa tak vytvára riziko, že banky si budú aj v týchto prípadoch žiadať jednopercentný poplatok.
„Vraciame veľa zákonov, ak je v nich nejaký legislatívny problém. Podobne je to aj pri tomto zákone,“ povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan.
Miroslav Beblavý zo Siete, ktorý limit na poplatky do zákona navrhol, Kisku za vrátenie zákona kritizuje.
„Andrej Kiska uprednostnil skôr argumenty bánk pred reálnymi potrebami ľudí. Verím, že parlament tento zákon opäť schváli,“ uviedol.
Je pravdepodobné, že na prebiehajúcej schôdzi parlamentu sa už zákon schváliť nepodarí a o norme budú poslanci hlasovať až v januári.
Beblavý: Uprednostnil banky
Beblavý nesúhlasí, že v schválenom zákone je rozpor. Keby Smer prijal Kiskovu výhradu, úver by bolo možné predčasne splatiť v prípade uplynutia fixácie sadzby a tiež pri splatení najviac pätiny jeho zostatku na výročie zmluvy.
„V ostatných prípadoch by si banky mohli účtovať poplatok tak ako doteraz,“ vraví poslanec.
Podľa analytika urobil prezident dobre, keď zákon nepodpísal, pretože norma nebola podľa neho pripravená. Neriešilo sa totiž, ako ovplyvní limit za predčasné splatenie úveru kedykoľvek trh s hypotékami.
„Je totiž fakt, že každá banka má s hypotékami náklady. Ak ľuďom požičia a oni po roku prídu s tým, že jej vrátia peniaze a zaplatia len minimálnu pokutu, pre banky je to čistá strata. Zákon treba prepracovať, aby bol úplne jasný,“ povedal analytik Fincentra Peter Világi.
Zakladal nebankovku
Prezident Andrej Kiska v minulosti zakladal pôžičkovú spoločnosť Consumer Finance Holding (CFH), ktorá teraz patrí Všeobecnej úverovej banke. Spoločnosť CFH vedie jeho brat Jaroslav a cez VÚB poskytuje aj hypotekárne pôžičky.
Andrej Kiska bol prinajmenšom v októbri 2014 spolumajiteľom českej nebankovej spoločnosti TGI Money.