BRATISLAVA. Nórska spoločnosť Orkla ASA (Orkla) kupuje stredoeurópsku potravinársku skupinu Hamé. Jej vlastníkovi, holdingu Decapterus S.á.r.l. so sídlom v Luxemburgu, zaplatí 175 mil. eur. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.
Nórskej firme Orkla už v strednej Európe patria spoločnosti Vitana, rakúska Felix a rumunská Orkla Foods Romania.
Skupina Hamé je stredoeurópskou potravinárskou firmou, ktorá sa zaoberá výrobou trvanlivých i chladených potravín. V súčasnosti má vo svojom portfóliu 1 700 rôznych druhov produktov.
Hamé vyváža do približne 40 krajín sveta, na piatich kontinentoch. Aktuálne má 10 výrobných závodov, z toho sedem v ČR, jeden na Slovensku a dva v zahraničí, v Rusku a Rumunsku. Podľa údajov agentúry Reuters spoločnosť dosiahla v roku 2014 čistý zisk 234 mil. CZK pri tržbách 4,9 mld. CZK.