1. Umožnili čerpať dohodárom privysokú PN (August 2012)
Keď sa ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer) rozhodlo, že aj dohodári budú platiť odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, schválilo zákon o sociálnom poistení s chybou.
Tá umožňovala, aby dohodár, ako práceneschopný dostával mesačne dávku okolo 210 eur. Ak by bol chorý celý rok, Sociálna poisťovňa by mu vyplatila viac ako 2500 eur.
Hoci cieľom bolo získať peniaze pre rozpočet, štát ich mohol v konečnom dôsledku prerobiť. A to tak, že by človek zamestnaný na dohodu ochorel skôr, než odpracuje 90 dní. A teda by do Sociálnej poisťovne odviedol len pár centov.
Smer v zákone schválil, že takýmto ľuďom by PN počítala poisťovňa ako 55 percent z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Ten mal byť v roku 2013, odkedy mala zmena platiť, vyše 13 eur.
Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian po upozornení SME uznal chybu. „Ak je pravda, čo hovoríte, tak to opravíme ešte do konca roka.“
Vďaka rýchlej oprave Sociálna poisťovňa na dohodároch neprerobila. Zákon mal platiť od januára nasledujúceho roka.

2. Chceli odoberať prídavky na deti za porušenie školského poriadku (Júl 2013)
Naučiť deti dobrým mravom chcelo ministerstvo práce zmenou zákona o prídavku na deti. Tvrdý trest – ktorý by pocítili aj rodičia – ich mal motivovať, aby sa správali primerane.
Jedným z cieľov návrhu malo byť okrem iného aj zlepšiť správanie detí z osád. A preto Richter spolu s Petrom Polákom, splnomocnencom vlády pre rómske komunity, dali do zákona formulku, že rodičia prídu najmenej na tri mesiace o prídavky, ak ich dieťa poruší školský poriadok.
Problém bol v tom, že školský poriadok si každá škola tvorí sama. A čo je povolené v jednej škole, môže byť v inej zakázané.
Za porušenie školského poriadku sa pritom v niektorých školách považuje aj demonštrovanie prejavu intimity voči spolužiakom, teda napríklad aj pusa.
Porušením školského poriadku je tiež klásť sabotujúce otázky či zdržiavať sa pridlho na toalete alebo neprístojný výzor, ako napríklad zafarbené vlasy a mejkap.
Novelu našťastie neprijali v tejto podobe. Keď SME napísalo, že ministerstvo práce chce odoberať prídavky za bozk v škole, štátny tajomník Jozef Burian sa rozčúlil.
Ministerstvo poslalo do agentúr správu o tom, ako SME zavádza. Pretože oni to nemysleli tak, že by odoberali prídavky za akékoľvek porušenie školského poriadku, ale len za závažné.
Napokon tento zámer stiahli potom, čo im aj ministerstvo školstva potvrdilo, že by to mohol byť problém.
3. Zakázali predaj mlieka v automatoch (Jún 2014)
Smer chcel ochrániť spotrebiteľov pred nekalými praktikami obchodníkov.
V snahe vytlačiť z trhu ambulantný predaj potravín neidentifikovaľteľného pôvodu, sa v schválenom zákone ocitli ustanovenia, ktoré fakticky zakazázali ambulantne predávať mlieko a mliečne výrobky, ako aj mäso a výrobky z neho „v každej obci, kde je umiestnená prevádzkareň s predajom potravín určená pre konečného spotrebiteľa“.